دستگاه هوا برش دارای مراحلی برای عملیات برشکاری است. در زیر به نکات اصلی اشاره میشود.

دستگاه هوا برش
دستگاه هوا برش

نکات اصلی در کار با این دستگاه


1- لطفا تجهیزات را بررسی کنید.

حتما بررسی کنید که شیرهای اکسیژن و استیلن بسته است. کپسولها به صورت عمودی قرارگرفته باشند.

2- گاز درون سیستم راخالی کنید.

ابتدا شیر اصلی کپسول گاز را ببندید. تورچ را برداشته و رگولاتور اکسیژن را به سمت راست خود باز کنید. شیر اکسیژن تورچ را باز کنید. با این روش تمام گاز در درون سیستم خالی می گردد.


3- فشار گازها را تنظیم کنید.
4- محیط را بازرسی کنید. محیط کاری برای دستگاه هوا گاز از نظر نبود مواد مشتعل شونده بررسی گردد. شعله مشعل اشعه خطرناکی از خود منتشر میکند . این اشعه آسیب جدی به چشم ها وارد میکند. پس توصیه می شود لباس کارمناسب، ماسک صورت و عینک بزنید. تا از آسیب جدی جلوگیری شود.

ادامه مراحل کار با دستگاه


5- روشن کردن مشعل.

درزمان استفاده از دستگاه هواگاز سر تورچ را به طوری بگیرید که کاملا پایین باشد. سر تورچ باید از بدن شما دور باشد تا آسیبی نبینید. شیر استیلن را بازکرده . فندک مخصوص جوشکاری که قبلا درمورد آن مطالبی ذکر شد را در مقابل مشعل بگیرید. گاز استیلن در نوک مشعل روشن می شود. در این زمان شیر استیلن را کمی باز کند تا دودی سیاه رنگ خارج شود. پس از آن شیر اکسیژن را با آرامش کمی باز کنید.


6- شعله را تنظیم کنید. حال نوبت تنظیم کردن شعله است. زمانیکه اکسیژن باز می شود، شعله تغییر رنگ می دهد. استیلن اگر خالص باشد به رنگ زرد می سوزد. اما وقتی اکسیژن به آن اضافه شود رنگ آن تبدیل به آبی می شود.


7- خاموش کردن مشعل

شیر گاز استیلن را ببندید. شیر اکسیژن را ببندید. این نکته بسیار اهمیت دارد که ابتدا شیر گاز استیلن بسته شود. چنانچه اول اکسیژن بسته شود امکان ایجاد انفجار سر شعله وجود دارد. علت این انفجارکوچک باقی ماندن ذره ای از گاز استیلن در سر شعله است. توصیه می شود نکات ایمنی در مورد این موضوع حتما رعایت شود. تا ازخطرات جدی جلوگیری شود.

مزایای دستگاه هوا برش

  • برشکاری توسط هوا برش یا هواگاز (هوا گاز) غالبا سرعت پایینی دارد. چنانچه قطعه کار از قبل گرم شده باشد، کمی باعث افزایش سرعت برشکاری می شود.
  • تعمیر و نگهداری از دستگاه هوا برش راحت است.

معایب دستگاه

دستگاه هوا برش متاسفانه گرمای زیادی ایجاد میکند. همچنین باعث ایجاد خاکستر زیادی می شود. معمولا زاویه شیب دارد و احتیاج به بررسی و پردازش دوباره دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 8 =