دستگاه برش لیزری توسط یک نور یا اشعه لیزر متمرکز شده کار میکند. اشعه لیزر از هد دستگاه روی فلز یا هر جسم دیگر تابیده می شود. این اشعه دارای قدرتی میباشد. این قدرت برای دستگاه و اشعه تعریف می شود. با توجه به میزان قدرت اشعه، جسم برش داده می شود. به اصطلاح جسم حکاکی می شود. در نهایت بخشهایی که برش خورده اند، توسط گاز از روی جسم برداشته می شوند. دستگاه های لیزری با لیزر گازی و لیزر جامد بیشترین کاربرد را دارند. البته دستگاه های دیگر نیز وجود دارند. اما موارد کاربرد آنها کمتر است. مثلا در دستگاه های لیزر صنعتی، گازی co2 کاربرد بیشتری دارد. زیرا این نوع دستگاه روی تمام اجسام میتواند برش انجام دهد. منظور از تمام اجسام، از نوع فلز و غیر فلز است.

دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری

مزایای دستگاه برش لیزری


محصول نهایی دارای کیفیت بسیار بالاست.
دستگاه دارای دقت بسیار بالایی است.
استفاده از دستگاه ساده است.
در محصول نهایی لبه های اضافی و ناصاف وجود ندارند.
کم بودن احتمال تاب برداشتن ماده.
انرژی کمی مصرف می شود.
دستگاه برش پلاسما

احتمال تاب برداشتن ماده در برش لیزر بسیار کم است چون، ناحیهٔ مؤثر حرارتی در این فرایند بسیار کوچک می‌باشد.

در زیر چند نمونه از کار این دستگاه را مشاهده کنید:

تلرانس و پرداخت سطح دستگاه چقدر است؟


این دستگاه امروزه دقتی حدود ۰٫۰۱ میلی‌متردارند. هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد مقدار زبری استاندارد بیشتر می شود. اما با افزایش قدرت و سرعت میزان زبری کاهش پیدا میکند.

مصرف انرژی دستگاه :


متاسفانه این دستگاه مصرف برق زیادی دارد. برای برش یک جسم عوامل بسیار زیادی در مقدار قدرت مورد نیاز وابسته اند. مانند نوع ماده، ضخامت سطح و روش مورد نظر برای برش.


نرخ تولید و برش
این دستگاه حداقل تا سی برابر سریعتر از یک اره سرعت دارد. این دستگاه ها عملیاتی مانند برش لیزری و حکاکی لیزری و … را به راحتی انجام می دهند. سرعت بسیار بالای آنها از مزایای آنهاست. همچنین استفاده از سیستم کامپیوتری روی آنها یک نقطه قوت است. نرخ برش به قدرت لیزر، ضخامت جسم و .. بستگی دارد.

انواع دستگاه برش لیزر:

دستگاه برش لیزری و حکاکی روی فلزات. این دستگاه میتواند در ابعاد کوچک در قالب یک دستگاه برش لیزر خانگی باشد. این دستگاه جهت برش و حکاکی روی فلزات بکار می رود. دستگاه برش لیزر و حکاکی روی غیر فلزات. کاربرد دستگاه روی چرم، پارچه، پلاستیک و پلکسی است. دستگاه برش لیزری دارای دقت و ظرافت بسیار بالایی است. محصول بدست آمده نهایی دارای کیفیت خاصی می باشد. در بالا چند نمونه از کاربرد این دستگاه امده است. جهت مشاوره رایگان در ارتباط با این دستگاه و دستگاه های برش cnc با بخش فروش شرکت پویابرش تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه در “دستگاه برش لیزری”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 18 =