قیمت واترجت بر اساس معیارها و فاکتورهای مختلفی مشخص می شود که در این مقاله قصد به توضیح و بررسی آن داریم. برش واترجت از جمله برشهای بسیار با کیفیت به حساب می آید. ضمن اینکه ایجاد گرما نمیکند و اصولا دارای ماهیت سرد است(برشکاری سرد) بنابراین روی قطعه کار اثری باقی نمیگذارد. این دستگاه توانایی برش هر ماده ای را با دقت بالاتر از 1/0 میلی متر را دارد. برای مثال انواع کاشی، شیشه ها، چوب، pvc، آلومینیوم ، آهن، استیل، فولاد (هاردوکس Hard ox، گرم کار، CK45 و…)، برنج، مس، تیتانیوم، سرامیک، سنگ مخصوصا برای معرق ، برش پلی کربنات، برش اکریلیک، برش پارکت، برش کامپوزیت، برش انواع فوم، برش پلکسی گلاس، برش چوب، برش ام دی اف، برش اچ دی اف و ….

قیمت واترجت
نمونه کار روی سنگ دستگاه واترجت

مزایای استفاده از دستگاه واتر جت چیست؟

سرعت بالای برش این دستگاه

قدرت برش

عدم تغییر شکل ناشی از گرما

 کم شدن هزینه ها

 کیفیت بالای نهایی لبه ها(نیاز به ماشین کاری و پرداخت نخواهد داشت)

کم شدن دور ریز

توانایی برش سوپر آلیاژ

تنش حرارتی ایجاد نمیکند!

فولاد را تا 150میلیمتر و مواد دیگر را تا 500 میلی متر برش می دهد.

دوستدار محیط زیست می باشد!

قیمت واترجت

دستگاه واترجت با برندهای و اقسام مختلفی امروزه وجود دارد. هر دستگاه با هر برندی مشخصات خاص خود را دارد. عمولا این دستگاه را میتوان به چنددسته تقسیم بندی کرد. دستگاه های ایرانی، چینی و اروپایی. دستگاه های چینی غالبا دارای کیفیت پایین تری هستند. مسلما قیمت کمتری نیزخواهند داشت.  دسته دوم دستگاه های ایرانی هستند. قسمتی از قطعات این نوع دستگاه های ایرانی معمولا از خارج از کشور تهیه می شود. دستگاههای ایرانی نیز متفاوت هستند چه از نظر کیفی چه از نظر قیمت و قطعات. و تمامی این فاکتورها مشخص کننده قیمت نهایی  و تمام شده ی یک دستگاه ایرانی می باشد. نوع بعدی یا دسته بعدی که دستگاه های اروپایی می باشند و از نظر کیفی، کیفیت بالایی دارند.

در زمان تهیه یک دستگاه cnc واتر جت باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قیمت واترجت
دستگاه واتر جت

نکات مهم در زمان تهیه یک دستگاه واترجت :

قطعات و هزینه ها: هزینه هایی از جمله سرویس دستگاه وجود دارند که جزو هزینه های دستگاه میباشد. تخلیه حوضچه زیر میزکار نیز یکی از این هزینه ها می باشد که به صورت دوره ای انجام می شود. تعویض قطعاتی مانند دهانه نازل، لوله ها و …. پس از مدتی که دستگاه کارکرد، فرسوده و مستهلک می شوند لذا نیاز به تعویض دارند. از آنجایی که این دستگاه با آب کار میکند، برای بیشتر کردن قدرت برش آب، به آن ابرسیوAbrasive jet) ) مثل اکسید آلومینیوم اضافه میکنند که غالبا از خارج ازکشورتهیه می شود بنابراین تامین این ماده با توجه به بالا و پایین رفتن نرخ ارز نیز جزو  هزینه های همیشگی دستگاه هستند.

عوامل تعیین کننده قیمت دستگاه

یکی از عوامل موثر و مهم در این مبحث، دقت دستگاه می باشد. نسبت دقت دستگاه به قیمت آن، نسبت مستقیم دارد یعنی هر چه دقت دستگاه بالاتر باشد قیمت آن بطبع بالا می رود. برند دستگاه نیز یکی از عوامل دیگر است. معمولا در اکثر دستگاه های صنعتی و غیر صنعتی، برند دستگاه یکی از عوامل تعیین کننده قیمت است. اما بهتر است قبل از خرید دستگاه، در همان جا دستگاه را تست کنید تا از دقت و … دستگاه آگاهی لازم را بدست آورید و با اطمینان خرید کنید. در پاراگراف زیر در مورد دقت برش این دستگاه مطالبی اضافه کرده ایم :

دقت برش واترجت:

دقت این دستگاه همانطور که گفته شد برابر با 1/0 میلی متر است. عرض برش یا ریزش کار (خوراک دستگاه) حدود 1 میلی متر است. سرعت برش دستگاه غالبا به چند عامل بستگی دارد. سختی ماده هرچه بیشتر باشد سرعت برش پایین می اید. با افزایش ضخامت ماده ، سرعت برش کاهش پیدا میکند. برای داشتن کیفیت بیشتر لبه باید سرعت دستگاه کم باشد.هرچه سرعت کمتر باشد، لبه های قطعه کار صیقلی تر خواهد شد. هرچه طرح دارای پیچیدگی و منحنی های بیشتری باشد باید سرعت برش واترجت پایین تر باشد. پس نتیجه می گیریم این 4 عامل با سرعت برش دستگاه رابطه معکوس دارند! برای این مثال یک تصویر را به شما نشان می دهیم.

تصویر زیر نشان دهنده انواع برش با این دستگاه با سرعت های متفاوت می باشد. در تصویر اول سرعت برابر با 107میلیمتر بر دقیقه است و تصویر پنجم که در سمت راست می باشد سرعت برش برابر با 18میلیمتر بوده است.

قیمت واترجت
برش در سرعتهای مختلف دستگاه واتر جت

اندازه ومیزان استحکام میز این دستگاه:

یکی دیگر از این فاکتورها، اندازه میز کار است. همینطور میزان استحکام میز نیز مدنظر باشد. زیرا دستگاه فوق الذکر برش در ضخامت های بالا انجام می دهد بنابراین نیاز به میزی مستحکم است. میز کار دستگاه باید توانایی تحمل وزن ماده مورد نظر جهت برش را داشته باشد. یک میز کار دقیق در دقت کار تاثیر دارد.

قدرت پمپ دستگاه چقدر است؟

مورد دیگر، قدرت پمپ دستگاه است.پمپ پر قدرت فشار اب را بسیار بالا می برد. آب با فشار زیاد از نازل باریکی خارج می شود. همزمان با آب همان ماده ساینده ای که نام بردیم با آب مخلوط شده  و خارج می شود. بدین صورت درواقع فشار و سرعت بالای ماده ساینده موجب سایش و ایجاد برش قطعه کار می شود. قدرت پمپ دستگاه روی میزان عمر دستگاه نیز اثرگذاراست. همچنین طول زمان برش نیز به این مهم مرتبط است. کارکرد و توانایی برش دستگاه واترجت به قدرت پمپ مرتبط است. هرچه قدرت پمپ بیشتر باشد مسلما نتیجه بهتری حاصل خواهد شد ضمن اینکه محدوده کارایی دستگاه بیشتر می شود.

توضیحات بیشتر در مورد پمپ دستگاه:

غالبا پمپ های دستگها در دو نوع 50 و 30HP ساخته می شوند. پمپ 30 برای برش کاشی سرامیک و سنگ و … مناسب تر است و برای برش فلزات بهتراست از پمپ با توان بیشتر استفاده کرد.

قیمت واترجت معمولا به علت نوسان ارز و فاکتورهای ذکر شده قابل تغییر است. برای آگاهی از بروز ترین قیمت ها با بخش فروش شرکت تماس حاصل کنید.

4 دیدگاه در “قیمت واترجت”

  1. سلام خدمت عوامل محترم شرکت پویابرش .یک سوال تخصصی داشتم. بنده شنیدم با دستگاه لیزر هم میتوان ضخامت بالا را برش داد اما یک مشکل ایجاد میکند که به خاطر گرمای ایجاد شده، قطعه کار تغییر شکل میدهد. آیا این مشکل در برش با دستگاه واترجت هم وجود دارد؟

    1. خیر . دستگاه واترجت اصولا ماهیت سرد داره و همون طور که در مزایای این دستگاه بیان شد ، یکی از این مزایا عدم تغییر شکل به خاطر گرما هست.

    1. دستگاه لیزر معمولا نتیجه با ظرافت بیشتری رو تحویل میده اما دستگاه واترجت به خاطر ماهیت سردبودن در قطعه کار آسیبی ایجاد نمیکنه و به خاطر گرما موجب تغییر شکل نمیشه.چون اصولا ماهیت سردی داره این دستگاه.اما دقت داشته باشید دستگاه واترجت تا حتی 30 سانتی متر رو نیز برش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =