هوا برش غالبا به دو شکل عملیات برش را انجام میدهد. به صورت دستی و برقی . این دستگاه دارای تجهیزاتی می باشد. این تجهیزات در ذیل ذکر و اختصارا به آن پرداخته می شود .

تجهیزات دستگاه

رگولاتور


برای کنترل کردن فشار از مخزن به فشار لازم داخل شلنگ ها از رگولاتور استفاده می شود. بوسیله اپراتور دستگاه، میزان جریان خروجی گاز کنترل می شود. این کار توسط شیرهای سوزنی کنترل می شود. رگولاتور دو وظیفه دارد. یکی خارج کردن گاز با فشاری مشخص است. وظیفه دوم رگولاتور کم کردن فشار به اندازه فشار کم خروجی است.
رگولاتور غالبا دو قفسه یا گیج فشار دارد. یکی از آنها وظیفه تعیین فشار شلنگ را دارد. گیج دوم وظیفه تعیین فشار سیلندر را دارد.

دستگاه هوابرش
تجهیزات دستگاه برش هوا گاز

شلنگ های گاز


شلنگهای دستگاه برش هوا گاز دوتایی هستند. آنها دارای رنگهای متفاوتی هستند. اتصالات اکسیژن به سمت راست و اتصالات گاز به سمت چپ بسته می شوند. بخش مربوط به گاز دارای شیارهایی بر روی شلنگ است. رنگهای شلنگ ها در مناطق مختلف جهان تفاوت دارد.

شیر یک طرفه


گاز مورد استفاده در دستگاه هوا برش معمولا استیلن است. این گاز قابلیت اشتعال و انفجار دارد. باید وسیله ای برای مهار و جلوگیری از اشتعال در نظر گرفته شود. زیرا شیرهای عادی توانایی توقف موج انفجار را ندارند. بنابراین شیر یک طرفه برای این کار ساخته شد. پیش از رسیدن موج انفجار به بخش تغذیه، شیر یک طرفه کاربرد دارد.
شیر یک طرفه بین رگولاتور و شلنگ نصب می شود. این کار موجب جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات می شود. در کشورهای اروپایی غالبا این بازدارنده روی رگولاتور و شیر یک طرفه روی مشعل نصب می شود.

سوپاپ یک طرفه در برش هوا گاز


سوپاپ یک طرفه به گاز فقط اجازه عبور از یک سمت را می دهد. این دستگاه غالبا از محفظه ای که داخل آن یک گوی قرار دارد تشکیل شده است. این دستگاه از یک سمت توسط یک فنر نگه داشته می شود.

مشعل (torch)- تورچ


دستگاه هوابرش دارای مشعلی می باشد. مشعل خود نیز از قسمت هایی تشکیل می شود. این قسمت ها شامل شیر، اتصالات برای شیر و اکسیژن، دسته، سر مشعل شکل دهنده شعله و محفظه مخلوط کننده اکسیژن و گاز است.

مشعل برش (cutting torch )
این بخش برای برش دادن قطعه کار استفاه می شود. زمانی که قطعه حرارت دید و آنقدر دمایش بالا رفت به به رنگ قرمز درآمد، اکسیژن به قطعه دمیده می شود. اکسیژن با قطعه واکنش نشان می دهد. اکسید و گرما تولید می شود. این گرما باعث تداوم روند برش می شود. مشعل برش فلز را حرارت میدهد تا پروسه برش اغاز شود.
چنانچه حرارت وارده بسیار زیاد باشد و قطعه در مقابل اکسیژن قرار بگیرد، بسیار سریعتر اکسید تولید می شود. این واکنش موجب تولید اکسید آهن می شود. زمانیکه فلز به دمای برافروختگی رسید جریان اکسیژن به صورت ثابت دمیده می گردد. فلزی که ذوب شده است به وسیله جریان اکسیژن به خارج هدایت می شود. این پروسه انقدر ادامه پیدا میکند تا حرارت مورد نیاز برای ذوب تامین شود. بدین صورت برشکاری انجام می شود

کاربرد مشعل برش

نقطه ذوب آهن تقریبا دو برابر نقطه ذوب اکسید آهن است. وقتی فلز شروع به اشتعال کرد سریعا به اکسید آهن مایع تغیر حالت می دهد. مقداری از آن روی فلز باقی می ماند. اما آن تبدیل به گل می شود و از قطعه کار جدا می شود.
در واقع به علت جذب حرارت اضافی در فلز، به شعله مشعل نیاز است تا فلز را از پیش گرم کند. جذب حرارت اضافه به علت وجود خاک و ناخالصی روی قطعه کار است. اما شعله مشعل این عیب را برطرف کرده و موجب از پیش گرم کردن قطعه کار می شود. بدین صورت فرایند برشکاری تداوم پیدا میکند.

برشکاری بوسیله دستگاه هوا برش

برش فولاد


وقتی فولادی دارای مقدار کربن زیر 25 درصد باشد، نیاز به کار خاصی برای برشکاری ندارد. اما اگر ما نیاز به برشکاری بسیار دقیق و خوب باشیم ماجرا فرق دارد. معمولا فولاد در مقابل برش با اکسیژن مقاومت بالایی دارد. برای این نوع باید از متودهای متفاوتی استفاده کرد.

برش ورق فولاد آلیاژی


در این برشکاری، از اتصال فولاد نرم استفاده می شود. این کار موجب بهبود کار برشکاری می شود. فولاد نرم روی سطح بالایی فولاد آلیاژی نصب می شود. بدین ترتیب برشکاری در راستای ضخامت فولاد آلیاژی و فولاد نرم رخ می دهد. معمولا در این متود به دلیل ذوب شدن فولاد نرم، آلیاژ موجود در فولاد کم میشود.

برش ورق کروم و فولاد ضد زنگ


برای این نوع فلزات از پودر آهن استفاده می شود. برشکاری با پودر آهن باعث تسریع در عملیات اکسیداسیون می شود. حرارت آزاد شده از این واکنش باعث ذوب شدن اکسیدهای نسوز می شود. اکسیدهای نسوز مانع واکنش اکسیژن با فولاد آلیاژی می شوند. اکسید مذاب به همراه اکسیژن در راستای برش سرخ می شود. اکسیژن این امکان را پیدا میکند که واکنش با پودر آهن را ادامه دهد. بدین ترتیب پروسه برش انجام میشود.جریان غیرفلزی به اکسیژن راه پیدا میکند. سپس با اکسیدنسوز ترکیب می شود و تولید نوعی خاکستر میکند. این نوع دمای ذوب کمی دارد سپس ساییده و برش داده می شود. در نهایت فولاد در معرض واکنش با اکسیژن قرار میگیرد.

برش ورق چدن
چدن غالبا بیشتر تمایل به ذوب شدن دارد تا اکسید شدن. این اتفاق در دمایی کمتر صورت میگیرد. از جت اکسیژن برای بیرون هدایت کردن فلز مذاب در زمان برش چدن بهره می برند. بدین منظور باید چدن از پیش گرم شود.

هوا برش (برش هوا گاز) موجود در گروه صنعتی پویابرش به همراه امکانات ویژه ای میباشد. جهت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهیدpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − 1 =