واترجت یکی از دستگاه هایی است که با پیشرفت تکنولوژی ساخته شده است. با جلو رفتن صنعت نیاز به استفاده از ابزارهای جدید در مقابل دستگاه های سنتی بیشتر شد. دستگاه هایی با کیفیت بالاتر و دارای تنوع که نیاز مشتریان را برطرف کند. دقت و کیفیت از عواملی ست که موجب شده این دستگاه در بازار جای خود را باز کند. دستگاه واترجت یا جت آب از دستگاه های امروزی ست که عملیات متنوعی انجام می دهد.

کاربردهای دستگاه واترجت:

پروسه برش کاری با واترجت:
یک جریان آب با سرعت و فشار بسیار زیاد(میتواند به همراه ماده ساینده باشد) باعث ایجاد برش روی سطح می شود. اصلی ترین فاکتور در این دستگاه آب است. غالبا با سرعتی بالغ بر 900 متر بر ثانیه حرکت می شود. در هنگام برش این نیرو به سطح وارد شده و عملیات برش انجام میشود. همراه بودن ماده ساینده باعث ایجاد برش روی سطوح سخت می شود. معمولا کیفیت نهایی بسیار تمیز است. در این فرایند معمولا گرد و خاک و آلودگی ایجاد نمیشود. از این رو دوست دار محیط زیست است.

فواید واترجت:

این دستگاه حرارت ایجاد نمیکند. اما در دستگاه های برش دیگر معمولا عملیات با سوختن همراه است. این مورد ممکن است ایجاد ترک کند. حرارت گاهی موجب تاب برداشتن سطح می شود. حرارت گاها ایجاد گازهای خطرناک میکند. دستگاه واترجت دارای این مزیت است که اصولا خاصیت برش سرد دارد. از این رو معمولا نیاز به انجام سوراخ کاری اولیه ندارد. معمولا آلودگی ایجاد نمیکند. هیچ گاز خطرناکی تولید نمیکند. غالبا برای اپراتور خطری ندارد. آلودگی صوتی زیادی ندارد. در واقع امواج صوتی آزاردهنده تولید نمیکند. میتوان برای برش های پیچیده از این دستگاه استفاده کرد. سرعت بسیار بالایی دارد. قابلیت انجام برش روی سطوح ناهموار را دارد. محصول نهایی در برشکاری عاری از تراشه و پوسته و لبه های اضافه است.

معرق سنگ با دستگاه واترجت

در واقع امواج صوتی آزاردهنده تولید نمیکند. میتوان برای برش های پیچیده از این دستگاه استفاده کرد. سرعت بسیار بالایی دارد. قابلیت انجام برش روی سطوح ناهموار را دارد. محصول نهایی در برشکاری عاری از تراشه و پوسته و لبه های اضافه است.

مزایای دیگر جت آبی….


کیفیت سطح نهایی بسیار خوبی دارد. قابلیت انجام برشکاری در فواصل نزدیک را دارد. انجام برش روی شکل هایی با گوشه های تیز توسط دستگاه امکان پذیر است. در زمان کمی عملیات برش را روی قطعاتی که روی هم قرار دارد را انجام میدهد. مواد خنک کننده در پروسه برش کاری نیاز نیست. مواد اولیه آن هزینه کمی دارد. زیرا این دستگاه با آب عملیات برش را انجام میدهد. توسط آب میتوان موادی مثل پارچه، چوب، مواد پلاستیکی و … را برش داد. سرعت بسیار بالایی دارد. با استفاده از آب و مواد ساینده می توان سطوح سخت مثل فلز و کاشی و … را نیز برش داد. امکان برشکاری سطوح با ضخامت زیاد را دارد. پلیسه‌گیری و برداشتن ناصافی‌های سطح نیز از دیگر وظایف دستگاه واتر جت است.

واترجت چیست
واترجت چیست
سرعت واتر جت:


سرعت دستگاه به ضخامت سطح و کیفیت مورد نظر ما برای برش و واشرها بستگی دارد. اندازه روزنه نازل، قدرت پمپ، کیفیت و عوامل دیگری سرعت دستگاه را تعریف می کنند.

این دستگاه دوستدار محیط زیست می باشد. مواد زائدی که توسط این دستگاه تولید می شود را میتوان در زمین دفن کرد. اما این مواد نباید زیان آور باشند تا به زمین نیز آسیبی نرسد. چنانچه موادی مانند سرب یا مواد خطرزا را ماشین کاری کنید باید قبل از دورریختن مواد اضافی که از نتیجه برشکاری حاصل شده، آن ها را از هم تفکیک کرد. همچنین باید دقت کرد قبل از ریختن آب اضافی به فاضلاب ها باید این آب پاکسازی شود.

باید خاطرنشان بود که برای انجام عملیات ماشین کاری نیاز به سوراخ اولیه نیست. مگر اینکه بخواهیم روی موادبسیار سخت برشکاری انجام دهیم.

کاربردهای دستگاه واترجت چیست؟

این دستگاه در کارگاههای ماشین کاری استفاده فراوان دارند. در زیر به چند نمونه ازکاربردهای دستگاه اشاره خواهیم کرد:

1- معرق سنگ: قطعات به صورت بسیار دقیق مونتاژخواهند شد.

2- تولید قطعات فولادی ، برنج، استیل و ….. این دستگاه نسبت به دستگاه برش لیزری ارجحیت دارد زیرا توانایی تولید ورق با ضخامت 10m را دارد.

3- ایجاد و تولید شیشه های نقش دار

4- استفاده در صنایع هوا و فضا

5- صنعت اتومبیل سازی: بسیاری ازقطعات توسط واترجت تولید می شود.

6- کارگاه هایی که از دستگاه برش لیزری استفاده میکنند غالبا در کنار این دستگاه نیز به دستگاه واترجت نیاز دارند.

 

دستگاه واترجت نیز یکی دیگر از دستگاه های تولید شده در این گروه صنعتی می باشد. برای آگاهی از قیمت واترجت میتوانید مقاله مربوط به قیمت دستگاه را مطالعه کنید. همچنین برای سفارش ساخت دستگاه خم پروفیل و لوله، دستگاه نورد ورق 4 غلطک، دستگاه برش cnc پلاسما نیز با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

 

7 دیدگاه در “دستگاه واترجت”

  1. سلام خدمت شما.ایا در زمان کار با دستگاه واترجت اگه سرعت کار کم باشه یا زیاد باشه تفاوتی ایجاد میکنه یا خیر؟

    1. بله .اگه سرعت دستگاه کم باشه نتیجه نهایی بسیار با کیفیت تر و صیقلی تر میشود و با سرعت بالا این قضیه برعکس میشود.هرچه سرعت بالا تر برود کیفیت برش لبه ها کمتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + نه =