دستگاه تراش cnc چیست

folder_openمقالات cnc
commentبدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)

دستگاه تراش cnc یکی از پرکاربردترین ابزارهای ماشینکاری در صنعت تولید است. تراشکاری سنتی ابزاری باستانی است که قدمت آن به مصر اولیه باز می گردد. در حالی که مصریان باستان از یک ماشین تراش دو نفره صرفاً برای انجام کارهای چوبی استفاده می کردند، اکنون هدف تراش تکامل یافته است! در مفهوم ماشین تراش پیشرفت هایی صورت گرفته است تا متناسب با نیازهای تولید مدرن، مانند گزینه های اتوماسیون باشد. فرآیندهای جدید، مانند کنترل عددی کامپیوتری، به این معنی است که ماشین های تراش می توانند به دقت فوق العاده ای دست یابند.

با این حال، کنترل عددی کامپیوتر چیست؟ و چه تاثیری بر عملکرد دستگاه تراش می گذارد؟ برای کمک به شما در تعیین اینکه کدام ماشین تولیدی به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، ما اینجا هستیم تا تمام مزایای تراش CNC را فهرست کنیم. اگر فقط می‌پرسید «تراش CNC چیست؟»، راهنمای مفید ما را در زیر بخوانید، از جمله اینکه چه تولیدکنندگانی می‌توانند از آنها برای تولید استفاده کنند!

تاریخچه دستگاه تراش cnc:

ماشین تراش یکی از قدیمی ترین ماشین آلات مورد استفاده است که قدمت آن به 1300 سال قبل از میلاد در مصر باز می گردد. در ابتدا یک ماشین تراش چوب بود که برای شکل دادن به اجسام چوبی متقارن استفاده می شد. اواخر قرن بیستم و بیست و یکم با پیشرفت های فناوری رایانه تعریف شده است و بخش صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در دهه 1950 تراش CNC ساخته شد. این فناوری به ماشین‌کاران اجازه می‌دهد تا مشخصات را از قبل برنامه‌ریزی کنند و اولین دست‌ها را از تراشکاری خارج کنند.

تعریف تراش CNC

دستگاه تراش cnc چیست

تراش کنترل عددی کامپیوتری ماشینی است کاملا اتوماتیک که مواد را به دور یک محور مرکزی و ابزار برش ثابت، می چرخاند. حرکت مواد توسط دستورالعمل‌های کدگذاری شده که از طریق کامپیوتر تغذیه می‌شوند به جای کار دستی دیکته می‌شود. چندین مرحله را می توان به طور همزمان برنامه ریزی کرد، بنابراین اپراتور شما میتواند ماشین تراش را بین مراحل تولید رها کند، و قرار دادن صحیح برش ها را تضمین می کند.

دستگاه تراش ماشین ابزاری ست که از قطعه کار، فلزاتی که میخواهند جدا میکنند تا شکل و فرم مورد نظر را روی آن پیاده سازی کنند. در واقع در این فرایند مواد و فلزات اضافی از روی قطعه کار حذف می شوند. این دستگاه در صنایع مختلفی مانند صنعت چوب، صنعت فلز و … کاربرد ویژه ای دارد. این دستگاه بسیار سریع و با دقت بالایی می باشد. محصول نهایی دارای ظرافت و زیبایی خاصی خواهد بود. آنها با استفاده از دستورات g کد بر روی محورهای مختلف x و y پروسه تراشکاری را انجام می دهند.

یکی از مزیت های اصلی این است که می توانند وظایف مختلفی را انجام دهند و محورهای X، Y یا Z را به راحتی در موقعیت مکانی قرار دهند. به لطف این محورها، دستگاه می تواند به راحتی بر روی قطعه با توجه به هندسه آن (کروی، مخروطی، مربع و غیره) حرکت کند.

همچنین می تواند با قطعات پیچیده و مواد مختلف کار کند. با این نوع ماشین آلات می توان حفاری، چرخش، آسیاب، برش و سایر کارهای بخش صنعتی را انجام داد. این امر باعث می شود تا حجم قطعات تولید شده با دقت بیشتری افزایش یابد.

یک ماشین تراش ساده روی 2 محور کار می کند و موادی را که برش می دهد با چرخش حرکت می دهد. چرخش بنابراین ممکن است بشنوید که از تراش های CNC به عنوان ماشین های تراشکاری CNC یاد می شود. ماشین های تراش با بیش از 2 محور، شاید با یک محور Y یا دوک فرعی اضافی، احتمالاً به جای یک ماشین تراش CNC، مرکز تراش CNC نامیده می شوند.

مزایای تراش CNC

دستگاه تراش cnc

سرمایه گذاری در ماشین تراش کنترل عددی کامپیوتری نسبت به ماشین تراش دستی مزایای زیادی دارد. اولاً، ماشین های تراش کامپیوتری بسیار دقیق هستند زیرا حرکت آنها توسط کد مدیریت می شود. دقت بیشتر به معنای اشتباهات کمتر، عملیات ارزان‌تر و هدر رفتن کمتر مواد در طول فرآیند تولید است. در مقابل، ماشین های تراش دستی در هنگام تراشکاری در معرض خطای انسانی قرار دارند.

یک اپراتور تراشکاری همچنین می تواند چندین تراش CNC را در یک زمان مدیریت کند، در حالی که تراش های دستی نیاز به توجه بیشتری دارند! در حالی که ماشین‌های تراش CNC در ابتدا سرمایه‌گذاری گران‌تری هستند، اما از نظر استخدام کارکنان برای نظارت، ارزان‌تر هستند. زمان‌های تولید سریع‌تر است و همه محصولات ایجاد شده به دلیل قابلیت اطمینان کنترل عددی رایانه تقریباً یکسان هستند.

محصولات تراش CNC

در حالی که ماشین‌های تراش CNC محصولاتی مشابه ماشین‌های دستی ایجاد می‌کنند، اما می‌توانند این کار را سریع‌تر و کارآمدتر انجام دهند. قطعات ماشینکاری شده با تراش CNC می توانند در ساخت خودرو، الکترونیک، تجهیزات پزشکی و کالاهای ورزشی استفاده شوند! آنها می توانند با چنان دقتی کار کنند که قطعات پیچیده ای را برای ساخت سلاح گرم ایجاد کنند.

حتی اگر استفاده از تراش CNC برای مراحل تولید جداگانه است، برخی از محصولات را می توان از ابتدا تا انتها ساخت. چوب‌های بیسبال، مهره های شطرنج و چوب‌های چوبی نمونه‌های کاملی از محصولاتی هستند که کاملاً تراشکاری شده‌اند. میزهای اتاق ناهارخوری و پایه‌های صندلی مشابه هستند و حتی بدنه‌های آلات موسیقی را می‌توان با استفاده از ماشین تراش CNC ساخت. ماشین‌های تراش CNC نمی‌توانند گیتار را کاملاً سیم‌بندی کنند، اما می‌توانند در هنگام ساخت سازهای چوبی از پس هر چیز دیگری برآیند.

قیمت تراش CNC

همانطور که قبلا ذکر شد، تراش CNC یک سرمایه گذاری است. ماشین آلات حجیم بدون هزینه به دست نمی آیند. خبر خوب این است که ماشین‌های تراش با کاهش زمان تولید، تعداد کمتر نیروی مورد نیاز برای استخدام و کاهش اشتباهات در محصولات نهایی، به سرعت سرمایه اولیه ی را باز میگردانند.

بهتر است باتوجه به نیاز خود، حوزه ی فعالیت خود و قطعاتی که میخواهید تولید کنید، دستگاه مورد نظر خود را انتخاب و سفارش دهید. اگر هنوز مطمئن نیستید که ماشین تراش CNC برای شرکت شما مناسب است یا نیاز به مشاوره در مورد انتخاب بین مدل های مختلف ماشین فرز، ماشین تراش یا … دارید، بهتر است با شرکت تماس بگیرید. ما به دقت نیازهای تولیدی شما را در نظر خواهیم گرفت تا شما را برای انجام بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری راهنمایی کنیم!

تراش CNC چگونه کار می کند؟

این دستگاه شامل قطعات زیر می باشد:

اسپیندل اصلی: اسپیندل اصلی از یک مجموعه اسپیندل و سیستم محرک تشکیل شده است. اینها برخی از قطعات متحرک ماشین ابزار CNC هستند و شامل موتورها، چرخ دنده ها و …. می شوند. علاوه بر این، درایو محور C که به قرار دادن مواد کمک می‌کند نیز با اسپیندل مونتاژ می‌شود.

Guide Way: ابزار را قادر می سازد تا به صورت افقی و عمودی حرکت کند تا فرآیند برش بدرستی حاصل شود.

سه نظام: سه نظام سازه ای است که قطعاتی را که قرار است ماشین کاری شوند نگه می دارد. به اسپیندل اصلی متصل می شود که هم سه نظام و هم قطعه کار را می چرخاند.

گیربکس یا Headstock

مرغک یا  tailstock

کنترل پنل

 

در مورد عملکرد تراش CNC، مرتبط ترین بخش عملیات عبارت است از:

اگرچه استفاده از دستگاه های تراش CNC در طول سالیان متمادی گسترش یافته است، اما کمبود نیروی متخصص برای کار با این دستگاه ها وجود دارد. دلیلش هم ساده است، برای اینکه بتوانید از برنامه سی ان سی استفاده کنید، نیاز به مطالعات و آموزش های تخصصی است.

با این حال، زمانی که اپراتور نمی داند چگونه برنامه CNC را بنویسد یا برنامه بسیار پیچیده است، می توان از یک برنامه CAM استفاده کرد. در بسیاری از موارد، برنامه CAM در ترکیب با طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) کار می کند. این امر نیاز به تعریف مجدد تنظیمات قطعه کار برای برنامه CAM را از بین می برد. علاوه بر این، استفاده از آن آسان تر است. کارگر باید عملیات ماشینکاری را که باید انجام شود را مشخص کند و برنامه CAM به طور خودکار برنامه CNC را ایجاد می کند.

بنابراین، روش های مختلفی برای برنامه ریزی دستگاه تراش CNC وجود دارد:

مستقیماً روی دستگاه، با استفاده از یک سیستم پشتیبانی برنامه نویسی مدرن CNC.

آفلاین با استفاده از سیستم CAD/CAM.

در بیشتر موارد، ماشین های تراش باید بتوانند یک برنامه CNC را در حالی که برنامه بعدی در حال ایجاد و برنامه ریزی است، پردازش کنند. این به بهبود کارایی فرآیند تولید و صرفه جویی در زمان کمک می کند.

دستگاه پانچ ورق فلزی

دستگاه نورد مس و آلومینیوم

دستگاه برش cnc

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

*

code

فهرست
با سلام، لطفا پیام یا سوال خود از گروه صنعتی پویابرش را در اینجا با ما درمیان بگذارید
ارسال از طریق واتس اپ