پانچ ورق به معنای سوراخ کردن و یا ایجاد اشکال هندسی بر روی مواد می باشد. اصطلاح punch اصولا به معنی سوراخکاری است. همانطور که همگی ما در دوران مدرسه از دستگاه پانچ کوچک و ساده برای سوراخ کردن برگه های آچهار و … استفاده می کردیم. این دستگاه نیز برای انجام عملیات سوراخکاری اما روی سطوح مختلف سخت انجام می شود. این سطوح میتوانند انواع فلزات باشند. اصولا عملیات پانچ با برش دادن ماده و افتادن آن تکه و ایجاد حفره صورت می گیرد. قطعات اضافی که برش داده می شوند میتوانند بعدا مورداستفاده های دیگر قرار بگیرند.

پانچ ورق


تاریخ ساخت ورق پانچ شده

تاریخچه استفاده از ورق های مشبک پانچ شده در حدود 150 سال است. حدودا در قرن 19 میلادی کارگران معادن زغال سنگ برای ایجاد سوراخ از نیروی دست جهت غربال زغال سنگ استفاده میکردند. اما این کار بسیار دشوار و زمان بر بود. بنابراین با پیشرفت علم روشهای جدید بوجود آمد. و دستگاه ها جای نیروی انسانی را گرفت. به زودی دستگاهی ساخته شد که حاوی تعداد سوزن بود که با آرایش خاصی درکنار هم چیده شده بود. یک فشار از بیرون روی سوزنها اعمال می شد بنابراین عملیات سوراخکاری انجام می شد. اما این دستگاه باز هم جای کار داشت. بنابراین به تدریج دستگاه ها دچار تغییرات شدند تا امروز که دستگاه پانچ cnc بسیار کارآمد و متداول شده است.

استفاده ازدستگاه پانچ ورق استیل امروزه بسیار مرسوم شده است. این دستگاه توانایی های خاصی برای ایجاد برش و سوراخکاری روی فلزات و کامپوزیت ها دارد. این دستگاه در صنایع مختلف مثل آسانسور سازی و ساخت تابلو و … کاربرد دارد که به آن اشاره خواهد شد.

عملیات پانچ یا مشبک کردن

دستگاه پانچ ورق استیلپانچ ورق استیل برای نرده
در عملیات پانچ، در واقع به پانچ نیروی لازمه وارد می آید تا قطعه برش داده شود و اشکال مورد نظر ایجاد شود. ورق مورد استفاده می تواند از جنس فلز مانند استیل و الومینیوم یا ورق های گالوانیزه باشد. ورق ها میتوانند ضخامت های متفاوتی داشته باشند که سوراخکاری روی آنها انجام می شود. طی این عملیات ضخامت ماده تغییر نمیکند و موجب بالارفتن مقاومت ان نیز می شود. در این پروسه ورق فلزی یا ماده مورد نظر در محور x و y دستگاه حرکت داده می شود تا برای پانچ کردن آماده شود. شکل مورد نظر می تواند دایره یا مستطیل ، لانه زنبوری، لوزی و یا اشکال دیگر باشد. دستگاه پانچ قابلیت ایجاد فرورفتگی، برجستگی و پیچ و برش و … را نیز دارد. این دستگاه ها عموما کاملا کامپیوتری هستند و با پیشرفت تکنولوژی مدام در حال بروزرسانی هستند.

کاربرد های ورق پانچ شده

پانچ ورقپانچ ورق فلزی برای مبلمان شهری

ورقهای مشبک فلزی در صنایع و اماکن مختلفی به کاربرده می شوند از جمله در معماری برای ساخت سقف های مشبک زیبا و یا سایه بان ها.اشکال دکوراتیو و جداکننده های بسیار زیبا با این دستگاه ساخته می شوند. برای ساخت اماکن شهری مثل ایستگاه های تاکسی واتوبوس، صندلی های شهری، دیوار و حصار برای جاهای مختلف کاربرد دارد. ساخت المان های شهری بسیار زیبا و خلاقانه توسط این دستگاه امکان پذیر است. برای مثال در تصاویر زیر به کاربردن ورق پانچ شده بعنوان دیوار فضایی منحصر به فرد ایجاد کرده است. یا برای دربهای وردی هتل ها و منازل و دربهای اماکن خاص بسیار کاربرد دارد.

پانچ در صنایع غذایی چه کاربردی دارد؟

کاربرد این دستگاه در صنایع غذایی. برای ساخت دستگاههای خشک کننده میوه ها و حبوبات بسیار کاربرد دارد. برای بو دادن دانه های قهوه از دستگاهی استفاده می شود که یک ظرف بزرگ مشبک دارد که توسط این دستگاه پانچ می شود. در تصویر زیر مشاهده کنید.

پانچ ورق
استفاده از ظرف مشبک پانچ شده در بو دادن قهوه
کاربرد در خودروسازی:

استفاده در صنعت خودروسازی: برای ساخت قطعات مختلف مثل فیلتر هوا، فیلتر روغن و تهویه و موتور و … استفاده می شود.

پانچ ورق
کاربرد پانچ ورق در صنایع خودروسازی و ساخت فیلترهوا


پانچ ورق در صنایع مختلف کاربرد دارد که در آینده بصورت تخصصی در مقاله ای به آن خواهیم پرداخت. همچنین برای سفارش ساخت دستگاه خم پروفیل و لوله، دستگاه نورد ورق 4 غلطک، دستگاه برش cnc پلاسما نیز با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه در “پانچ ورق”

 1. سلام . وقت بخیر . ایا میتوانید دستگاه پانچ برای سوراخ کردن ورق استیل درست کنید با مشخصات زیر ؟
  ۱ – برای سوراخ 0.5mm با فاصله کانونی ۱.۱mm
  عرض ورق = ۱۰۰cm
  ضخامت ورق = 0.5mm
  دستگاه باید های اسپید باشد .
  کورس کم و دقت بالایی داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 3 =