برش هوا گاز یا oxy fuel از مقرون به صرفه ترین نوع برشکاری می باشد. این برش از قدیمی ترین نوع برش می باشد. هوا برش برای برش آهن و فولاد بسیار مناسب است. برشکاری فلزات را بین 10 تا 200 میلیمتر انجام می دهد. توسط روشهای خاصی در برشکاری میتوان ضخامت برش را تا 300 میلی متر افزایش داد. در این نوع برشکاری سوخت مورد استفاده گاز می باشد. همچنین اکسیژن نیز استفاده می شود. این روش برای جوشکاری هم استفاده میگردد.

برای نخستین بار در سال 1903 از این نوع برشکاری استفاده شد. در این سال، مهندسان فرانسوی ادموند فوشه و چارلز پیکارد فرآیند جوشکاری اکسیژن-استیلن را توسعه دادند. هنگام استفاده از اکسیژن خالص (به جای هوا)، می توان دمای شعله را به میزان قابل توجهی افزایش داد. وقتی این شعله با سوختی مانند استیلن جفت می شود، حدود 6332 درجه فارنهایت می سوزد.

برش هواگاز

مشخصات دستگاه برش هواگاز گروه صنعتی پویابرش:

 • برش کامپیوتری هوا گاز با قابلیت نصب پلاسما برای تمامی دستگاه ها.
 • با تولید و ارائه بیش از 200 دستگاه به صنایع کشور با کاربری آسان و نرم افزاری قدرتمند در ابعاد متنوع و تعداد مشعل متفاوت.
 • استهلاک پایین و کارآمدی بالا.
 • مناسب برای ساعات کارکرد بالا.
 • تکرارپذیری با دقت بالا و حفظ تعامد محورها در طول زمان بخاطر طراحی مناسب و ماشین کاری محورها.

برش هواگاز برای چه مواردی استفاده می شود؟

برش هواگاز به طور گسترده ای برای برش فولاد در هر شکل و اندازه استفاده می شود. همچنین برای برش اشکال از فولاد صفحه، بسیار محبوب است.

تفاوت بین برش پلاسما و برش هوا گاز چیست؟

برش پلاسما با وارد کردن الکتریسیته به هوای فشرده برای ایجاد یک گاز پلاسما یونیزه و نامتعادل امکان پذیر می شود. در برش هواگاز، شعله گاز سوخت اکسیژن مواد را تا دمای احتراق آن پیش گرم می کند، سپس یک جت اکسیژن قدرتمند به سمت مواد هدایت می شود.

دستگاه برش هواگاز

در این متد میتوان از چند تورچ به شکل موازی استفاده کرد. این کار یک مزیت بسیار مهم دارد. بدین صورت که موجب برشکاری همزمان می شود. به همین دلیل این نوع برشکاری مقرون به صرفه است. در این نوع تقریبا به سرمایه اولیه نیاز نیست. تعمیر و نگهداری قطعات، کار تقریبا ساده ای میباشد. یک اپراتور دستگاه برش هوا گاز نیاز به اطلاعات چندانی ندارد. مشعل برش این امکان را دارد که بر روی دستگاه cnc قرار بگیرد. این مزیت موجب برشکاری با هر نقشه و طرح دلخواهی می شود.

نکته مهم: اپراتورهای بی تجربه اغلب سعی می کنند سرعت برش را با استفاده از شعله پیش گرمای سنگین افزایش دهند. گرمای بیش از حد باعث ذوب شدن لبه بالایی می شود و در واقع ممکن است سرعت برش را کاهش دهد. علاوه بر این، اکسیژن و گاز سوخت نیز هدر می رود.

فرایند برشکاری در دستگاه برش هواگاز

در این فرایند از مشعلی برای پاشیدن استیلن درمحل برش استفاده میشود. در دستگاه هوا برش در واقع مشعل آغازگر کار برشکاری است. سپس حرارتی تا دمای بسیار بالا تولید می شود. این گرما موجب ادامه  دار شدن فرایند برشکاری می شود. پس از آن اکسیژن بر محل برش وارد می شود. بدین ترتیب تولید اکسید می شود. در انتهای برشکاری مقداری از اکسید آهن روی فلز باقی می ماند. این اکسید در نهایت توسط سوهان و … از فلز یا قطعه کار اصلی جدا می گردد.

مزایای برش هوا گاز

 • برش ورق با ضخامت های بسیار بالا توسط این دستگاه انجام می شود.
 • برش هوا گاز روی انواع فلزات کاربرد دارد.
 • در این نوع برش لبه ها بسیار دقیق و برش تمیزی حاصل می شود.
 • نسبت به دستگاه برش پلاسما نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارد.
 • هزینه تعمیرات و نگه داری کمتری نسبت به دستگاه های برش پلاسما دارد .
 • کیفیت سطح برش عمود و خیلی صاف است.

کنترل ارتفاع اتوماتیک یا THC

 • کنترل ارتفاع اتوماتیک فاصله تورچ یا Torch Height Control  تا سطح ورق  در روش برش هوا گاز و همچنین پلاسما بالارفتن کیفیت نهایی کار می شود. برای افزایش این کیفیت باید چه کارهایی انجام داد؟
 • در زمان استفاده از دستگاه هوا گاز غالبا از سنسورهای خازنی استفاده میشود. در این متد دورتادور مشعل را یک حلقه فلزی قرار می دهند که در واقع نقش خازن را بر عهده دارد. و سطح دیگر قطعه کار است. هوای بین این دو سطح دی الکتریک خازن است. وقتی فاصله این دو تغییر پیداکند ظرفیت خازن نیز تغییر می کند. با تغییر ظرفیت خازن معیاری برای نگه داشتن آن در محدوده ای مشخص را میتوان بدست آورد. در واقع سنسور مقدار ولتاژی را منعکس می کند . این مقدار با تغییر فاصله متغیر می شود. بدین ترتیب میتوان مشعل را در یک محدوده ی خاص که مدنظر ماست نگه داشت.

سوالات متداول درباره برش هواگاز:

1- کدام 3 شعله برش هواگاز را تشکیل می دهند؟
هنگامی که گازهای پیش گرم شعله ور می شوند، شعله پیش گرم به شعله خنثی (مقدار مساوی سوخت و اکسیژن)، شعله اکسید کننده (مقدار اضافی اکسیژن) یا شعله کربور کننده (مقدار اضافی سوخت) تنظیم می شود.

2-آیا برش هواگاز می تواند فولاد ضد زنگ را برش دهد؟
فلزات قابل اکسید شدن مانند فولاد را می توان به طور موثر با یک مشعل برش، برش داد. فلزات دیگر مانند آلومینیوم و فولاد ضد زنگ اکسید نمی شوند یا زنگ نمی زنند، بنابراین نمی توان آنها را با مشعل برش داد، حتی اگر مشعل هواگاز آنقدر داغ شود که این فلزات را ذوب کند.

پویابرش همچنین طراحی و ساخت دستگاه های cnc سنگ و دستگاه برش لیزری فلزات را نیز انجام می دهد. برای سفارش دستگاه طبق سایز مدنظرتان با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه در “برش هوا گاز”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + پنج =