دستگاه برش CNC

5/5 - (1 امتیاز)

برش CNC در واقع از عبارت Computer Numerical Control گرفته شده است. به معنای سیستم کنترل عددی. این دستگاه دارای یک کنترلر می باشد که روی دستگاه نصب شده است.

سیستم کنترل وظیفه دریافت اطلاعات و فایلهای موردنظر برای برش را دارد، فایل های ورودی میتوانند شامل نقوش پیچیده و ظریف یا ساده، خطوط، اشکال و … باشند. دستگاه cnc مثل یک ربات کار میکند. رباتها از قبل برنامه ریزی شده اند و طبق الگوریتم هایی که برای آنها نوشته شده است عمل میکنند.

بیشتر متریالی که می شناسیم را میتوان توسط دستگاه CNC برش داد. متریالی مانند برنج، مس، چوب، پلاستیک، آهن، فولاد،  و … قابل برش هستند.

CNC (کنترل عددی کامپیوتر) برای دریافت داده های دیجیتالی، یک کامپیوتر و برنامه CAM برای کنترل، خودکارسازی و نظارت بر حرکات یک ماشین استفاده می شود.

 این دستگاه می تواند فرز، تراش، روتر، جوشکار، آسیاب، لیزر یا واترجت کاتر، دستگاه مهر زنی ورق فلزی و یا بسیاری از انواع ماشین های دیگر باشد.

یک ویدیو که ضخامت برش cnc را نشان میدهد:

دستگاه cnc به دستگاه هایی اطلاق می شود که در زمینه حکاکی و برش مواد مختلف کاربرد دارد، اصول کار این دستگاه برش می باشد. ابزار برشکاری این دستگاه مته نام دارد. همچنین این دستگاه روی متریال مختلف ایجاد شیار می کند.

دستگاه سی ان سی در موارد مختلفی کاربرد دارد. برای مثال کار بر روی چوب یا سنگ، آهن و انواع فلزات به راحتی توسط این دستگاه انجام می شود. ایجاد سوراخ و برش روی فلزات مختلف، برش و حکاکی روی چوب MDF و پلکسی گلس و شیشه نیز شامل وظایف این دستگاه می باشد. غالبا یک طرح از پیش آماده به دستگاه داده می شود و دستگاه آن را اجرا میکند. دستگاه نیاز به اپراتور برای انجام کار دارد.

بارزترین ویژگی دستگاه CNC این است که از طریق تماس فیزیکی مستقیم برش می دهد، با این حال بر خلاف ابزارهای برش بی شمار دیگر، دستگاه CNC خودکار است و یک مسیر برنامه ریزی شده را از طریق کنترل عددی کامپیوتری دنبال می کند.

 

اپراتور دستگاه برش CNC

پیش از بوجود آمدن دستگاه های سی ان سی به این شکل، حضور اپراتور بسیار ضروری بود. اما امروزه اپراتور فقط کار نظارت را انجام می دهد. دوره اپراتوری دستگاه cnc در مجموعه های آموزشی صنعتی نیز آموزش داده می شود.

در این دوره کار با نرم افزارهای cad و artcam آموزش داده می شود. همچنین آموزش کار با کنترلر دستگاه های سی ان سی و تعمیرت و نگهداری از دستگاه برش cnc نیز صورت می گیرد.

برش سی ان سی چگونه توسط دستگاه انجام می شود؟

در این پروسه یک متریال در دستگاه مورد نظر قرار می گیرد. فایل طرح مورد نظر به دستگاه وارد می شود و عملیات برش انجام می گردد. بدین صورت که بخشهای اضافه از روی ماده مورد نظر پاک و حذف می گردد. این عملیات یا به صورت برش و بریدن انجام می شود یا بصورت نور لیزر سوخته می شود.

میزان ضخامت در برش سی ان سی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله فشار اکسیژن، شماره نازل و تجهیزات سوخت رسانی و خود دستگاه cnc. منظور از تجهیزات سوخت رسانی، شلنگ ها و شیر برقی می باشد. عملیات برش توسط مته انجام می شود. برش در طول سه محورx ، y و z انجام می گردد. یکی از مزایای دستگاه cnc استفاده از سه محور می باشد. در ماشین های قدیمی تر محور سوم وجود نداشت و این موجب نیاز بیشتر به اپراتور یا نیروی انسانی بود.

برش cnc فلزات          برش cnc فلزات

کدنویسی برای ماشین های سی ان سی:

 • m code یا ام کد دستوراتی است که فرمان های اصلی مثل روشن و خاموش کردن اسپیندل را انجام می دهند. g code یا جی کد کدهای مربوط به کنترل موقعیت و دستوراتی مثل حرکت محورها و زمان تاخیر را مشخص می کنند.
  چند نمونه از کدها را در زیر ببینید:
 • دوران اسپیندل مخالف
 • عقربه ساعت M04
  توقف اسپیندل M05
 • تعویض ابزار M06
 • خنک کننده M08
 • خاموش شدن پمپ مایع
 • خنک کننده M09
 • پایان برنامه فرعی M17

برخی از جی کدها برای دستگاه CNC:

 • تعیین واحد سرعت بر دقیقه: FEED PER MINUTE
 • G20 سرعت برابر اینچ بر دقیقه تعیین می شود.
 • G21 سرعت برابر میلی متر بر دقیقه تعیین می شود.
 • سرعت حرکت خطی: LINEAR INTERPOLATION

انواع دستگاه برش cnc:

تقسیم بندی این دستگاه بر اساس آیتم های متفاوتی انجام می شود، برای مثال ممکن است بر اساس کاربرد دستگاه CNC تقسیم بندی شوند؛ تقسیم بندی می تواند بر اساس اندازه و سایز دستگاه باشد. چنانچه شخصی بخواهد با دستگاه ،کار حکاکی انجام دهد دستگاه های کوچک توصیه می شود.

این کار برای افرادی که میخواهند بیزینسی را آغاز کنند، بهتر است. زیرا استفاده از دستگاه کوچکتر برای آنها مقرون به صرفه است. همچنین این امر موجب می شود، سریعتر به نتیجه ی مطلوب خود برسند. به این ترتیب سوددهی سریع تر می باشد؛ بنابراین در ابتدای کار توصیه میشود دستگاه با ابعاد کوچکتری انتخاب شود.

میتوان گفت با پیشرفت کار نیاز به استفاده از دستگاه سی ان سی بزرگتر احساس می شود. بنابراین منطقی ست که بگوییم هرچه تقاضا بیشتر شود، احساس نیاز به استفاده از دستگاه بزرگتر نیز بیشتر می شود. تقسیم بندی دستگاه های سی ان سی میتواند بر اساس متریال مصرفی نیز باشد. برای مثال دستگاه cnc چوب یا دستگاهی که سنگ را برش می دهد. همینطور دستگاهی که کار برش روی فلز و سایر متریال ها را انجام می دهد.

۱- دستگاه راسته بر: 

 • توانایی برش همزمان چند شعله با حرکت نرم و روان و سیستم سوخت رسانی مناسب.

۲- دستگاه CNC پلاسما

۳-دستگاه CNC چوب 

برش cnc    برش cnc

دستگاه سی ان سی چوب برای ایجاد نقش و نگار و حکاکی جهت دکوراسیون منازل و هتل ها بسیار رواج دارد؛ همچنین برای ایجاد نقوش مختلف در زمینه کابینت سازی نیز کاربرد زیادی دارد.

۴- دستگاه CNC سنگ:

دستگاه cnc
طرح های مختلف برای حاشیه و گل زنی روی سنگ

این دستگاه نیز اخیرا در زمینه ایجاد حکاکی و نقوش و برش روی سنگ قبر بسیار پرطرفدار شده است. فعالیت و مشاغل مرتبط با این کار رو به فراوانی می باشد. بسیاری از افراد از این طریق بیزینسی را شروع کرده اند و کسب در آمدهای فراوان می کنند.

دستگاه سی ان سی سنگ برای مجسمه سازی نیز استفاده می شود، استفاده از این دستگاه کار را بسیار ساده تر میکند. زیرا کارهای دستی غالبا بسیار سخت ساخته می شوند و قیمت تمام شده آنها بسیار بالا است. همچنین با استفاده از این دستگاه زمان اندکی صرف می شود تا یک محصول تولید شود. هرچند ارزش کار هنری که با دست های یک هنرمند ساخته می شود بسیار بالاتر است اما همیشه استفاده از ماشین آلات موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می گردد.

۵- دستگاه های سوراخ کاری و دریل CNC

این دستگاه به دو دسته تقسیم می شود. دستگاه دروازه ای و دستگاه شکل c. این دستگاه برای سوراخ کردن فلزات با ضخامت بسیار زیاد کاربرد خوبی دارد. این دستگاه عملا کار برش و سوراخ کاری را با قطر زیاد و بدون هیچ خطایی انجام می دهد. در ساخت سازه ها از این دستگاه استفاده می شود.
همچنین میتوان چند ورق فلزی را همزمان باهم سوراخ کرد. درصورتی که ورقها روی هم باشند.برای نگه داشتن قطعه کار بر روی میز کار از گیره هیدرولیکی استفاده شده است. براده ها و آشغالهای ناشی ازسوراخ کاری به صورت اتوماتیک جمع می شوند. در این دستگاه از سیستم خنک کننده استفاده شده است. در مقاله ای دیگر میتوانید به صورت مفصل درباره دریل cnc مطالعه نمایید.

دستگاه cncدستگاه دریل سی ان سی

کاربرد دستگاه برش CNC فلزات:

دستگاه های CNC دارای سایز و کاربرد مختلف هستند. این دستگاه ها در زمینه تراش و برش فلزات و …. بسیار پرکاربرد هستند، حکاکی و ایجاد نقوش روی مواد مختلف از کاربردهای دیگر این دستگاه هستند. امروزه وجود دستگاه CNC در صنعت های مختلف بسیار رواج پیدا کرده است.

 • برش CNC آهن
 • برش مس
 • برش برنج
 • آلومینیوم
 • …..

تفاوت دستگاه برش لیزری با CNC چیست؟

قیمت دستگاه برش cnc

CNC یا لیزر کدام بهتر است؟  برش لیزری خطوط عمودی بسیار تمیز و همچنین با تغییر رنگ و محدود به مواد نازک را به شما می دهد، در حالی که دستگاه CNC برش به شما این امکان را می دهد که با مواد ضخیم کار کنید و تا اعماق بسیار خاص برش دهید تا اجسام واقعاً سه بعدی را تشکیل شود.

قیمت دستگاه برش CNC:

قیمت دستگاه cnc با توجه به آیتم های زیادی تفاوت پیدا میکند. از جمله متریال مصرفی در دستگاه، موتور، ابعاد دستگاه ها، وضعیت قیمت ارز و …. . نوسانات بازار دلار و ارز یکی از مهمترین فاکتورهایی است که روی اکثر دستگاه ها تاثیر گذار است.

قیمت بخش های مختلف در دستگاه و مواد بکار رفته شده در دستگاه های سی ان سی نیز شامل حال این موارد می شود. دستگاه های سی ان سی انواع مختلفی دارد. بنابر درخواست مشتری نسبت به کارایی دستگاه قیمت ها تفاوت پیدا میکند، نیاز مشتری و انتظار او از دستگاه از آیتم های تعیین کننده قیمت دستگاه می باشد. مثلا دستگاه با ابعاد کوچکتر قطعا با دستگاهی بزرگ قیمتی متفاوت خواهد داشت.

عوامل مهم در تعیین لیست قیمت دستگاه CNC:

 1. ابعاد دستگاه
 2. لوازم مصرفی در ریل گذاری ها
 3. تعداد مشعل
 4. وجود یا عدم وجود پلاسما
 5. نوع موتور(نوع موتور سروو موتور باشد یا استپ موتور)
 6. نوع میز برشکاری (میز ساده باشد یا دارای مکنده گرد و غبار باشد)
 7. نوع کنترلر (ساخت پویابرش یا نمونه های خارجی مانند زیمنس – رادونیکس و …).

عوامل دیگری وجود دارند که در کنار قیمت دستگاه مهم هستند. از جمله این موارد، خدمات پس از فروش و گارانتی دستگاه می باشد، کیفیت دستگاه از موارد بسیار مهمی ست که باید مشتری به آن دقت کند. بالارفتن کیفیت دستگاه حتما روی قیمت دستگاه تاثیر مستقیم خواهد داشت؛ به همین نسبت نتیجه کاری که خروجی یک دستگاه با کیفیت است، الزاما بیشتر از یک دستگاه CNC بی کیفیت است. کاربرد دستگاه در واقع یکی از تعیین کننده های قیمت آن است.

مواردی مانند شرکت سازنده دستگاه برش cnc، نام برند و کمپانی نیز در قیمت دستگاه سی ان سی دخیل هستند. میتوان گفت این مورد در تمامی وسایل الکترونیکی صادق است. برای مثال برندهایی مانند ناسیونال، پاناسونیک و سونی همیشه مورد اعتماد مردم بوده اند و در بازار جای بخصوصی دارند.

عوامل جانبی در قیمت دستگاه برشcnc:

قیمت دستگاه cnc با عوامل جانبی نیز در ارتباط است. یکی از این موارد استفاده از آیتم هایی مانند سیستم خنک کننده به همراه دستگاه است. همچنین خدمات و گارانتی دستگاه نیز مهم است.

نرم افزار دستگاه cnc که گاها انحصاری است و یا ممکن است مشترک باشد. چنانچه شرکت تولید کننده دستگاه، تولید نرم افزار را نیز خود انجام دهد، حتما روی قیمت نهایی تاثیر مستقیم می گذارد. گاها از نرم افزارهای مشترک استفاده می شود. همه ی عواملی که در بالا عنوان شد روی قیمت نهایی دستگاه تاثیر دارد. برای آگاهی از قیمت تمامی دستگاه های cnc با بخش فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

فهرست
با سلام، لطفا پیام یا سوال خود از گروه صنعتی پویابرش را در اینجا با ما درمیان بگذارید
ارسال از طریق واتس اپ