دستگاه برش لیزری فلزات

folder_openدستگاه های برش Cnc
comment1 دیدگاه
5/5 - (11 امتیاز)

دستگاه برش لیزری فلزات از زیر مجموعه دستگاه های cnc میباشد که در اینجا به بررسی و معرفی آن می پردازیم. اگر بخواهیم چیزی را نام ببریم که طی سال‌ها در صنعت تولید ثابت بوده است، این نیاز مشتریان به فناوری‌های ماشین‌کاری پیچیده‌تر برای برآورده کردن الزامات طراحی و ساخت سخت‌گیرانه‌شان است. یکی از فناوری‌های ماشین‌کاری که امروزه به ماشین‌کاران کمک می‌کند تا این الزامات را برآورده کنند، برش لیزری CNC است.

برش‌های لیزری از این نظر کاملاً شبیه هستند که مسیر برنامه‌ریزی شده‌ای را دنبال می‌کنند که از قبل تعیین شده است، اما زمانی که زمان برش فرا می‌رسد، کاملاً متفاوت است. به جای روش فیزیکی، همانطور که از نامش پیداست، از لیزر برای برش متریال مختلف استفاده می کند. این فرآیند با هدایت خروجی یک لیزر پرقدرت (تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده تابش) از طریق اپتیک کار می کند.

تاریخچه، توسعه و پیشینه دستگاه های برش لیزری فلز

دستگاه برش لیزری فلزات

این دستگاه ها به منظور امکان پردازش موثر قطعات کار ساخته شده است و می توان آن را به صورت بسیار مقرون به صرفه حتی با اندازه های کوچک، بر خلاف دستگاه های دیگر استفاده کرد. برخی از تولید کنندگان در کشورهای دیگر شروع به تولید ماشین های ترکیبی کرده اند که فرآیندهای برش لیزری، پانچ و نیبلینگ را در یک قطعه واحد ترکیب می کنند. روشی که از طریق آن می توان فولاد ضد زنگ را به صورت اقتصادی برش داد و همچنین اشکال بسیار پیچیده ای که می توان تولید کرد، یک مزیت است.

فرایند برش در دستگاه برش لیزری فلزات

برش لیزری فلزات، فرآیند استفاده از پرتو لیزر برای تبخیر، ذوب یا حذف تدریجی فلز است. برش لیزری کنترل عددی کامپیوتری (CNC) معمولاً از اپتیک، یک گاز کمکی و یک سیستم هدایت برای تمرکز پرتو لیزر به داخل قطعه کار استفاده می‌کند.

مانند هر نوع دستگاه CNC، برش لیزری CNC به کنترل عددی کامپیوتر و دستورالعمل های کامپیوتری (G-code) برای انجام توالی عملیات برش متکی است.

دستگاه های برش لیزر فلزات بالاترین دقت و کیفیت را در برش بدون تماس با سطح ماده به دست می آورند. به لطف قدرت لیزر بالای آنها می توان اشکال پیچیده را بدون زحمت با میزان زیادی تولید کرد. بنابراین، سیستم های لیزری در حال جابجایی دستگاه های سنتی از بسیاری از مناطق کاربردی هستند. علاوه بر لیزرCO2 ، لیزرهای حالت جامد، لیزرهای فیبر، لیزرهای YAG و سایر سیستم ها نیز در دسترس هستند. ماشین های برش لیزری فلزات دست دوم نیز برای افرادی که بودجه و سرمایه کمتری برای شروع یک کار دارند، بسیار محبوب هستند.

دستگاه‌های برش لیزری، ماشین‌آلاتی برای استفاده در پردازش صنعتی فلزات و سایر مواد هستند. برش لیزری را می توان به روش های مختلفی انجام داد. رایج ترین روش ها برش پرتو لیزر، برش همجوشی پرتو لیزر و برش سابلیمیشن است. مزایای اصلی برش لیزری این است که تولید می تواند از یک قطعه شروع شود و طیف گسترده ای از مواد را شامل می شود. بهره برداری اقتصادی از مواد و لبه های برش بسیار تمیز روی مواد خاصی که نیازی به کار مجدد ندارند، دو جنبه مثبت دیگر این فرآیند برش است. معایب شامل هزینه های اولیه بالای تجهیزات و هزینه های مداوم برای برق و گاز است.

دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری

مزایای دستگاه برش لیزری فلزات

 • محصول نهایی دارای کیفیت بسیار بالاست.
 • دستگاه دارای دقت بسیار بالایی است(طرح‌ها و سوراخ‌های بسیار پیچیده به کوچکی ۲ میلی‌متر را برش می دهد).
 • استفاده از دستگاه ساده است.
 • در محصول نهایی لبه های اضافی و ناصاف وجود ندارند(لبه های با کیفیت بالاتر).
 • پیاده کردن طرح ها و نقوش مختلف به سادگی امکان پذیر است
 • سرعت بسیار بالا در برش
 • پلیسه و سوختگی ایجاد نمیکند
 • انرژی کمی مصرف می شود.
 • احتمال تاب برداشتن ماده بسیار کم است چون، ناحیهٔ مؤثر حرارتی در این فرایند بسیار کوچک می‌باشد.
 • طیف وسیعی از مواد را شامل می شود
 • عرض های باریک تر
 • ماهیت غیر تماسی فرآیند برش لیزری خطر اعوجاج مواد و آلودگی مواد را کاهش می دهد
 • ضایعات کمتر
 • ایمنی بیشتر اپراتور

دشتگاه برش لیزری فلزات

برش لیزری فلزات نسبت به روش های برش پلاسما cnc و دستگاه واترجت مزایای زیادی دارد. از آنجایی که کاربرد گرمای لیزر به شدت متمرکز است، به نیروی کمتری نیاز دارد و منطقه متاثر از حرارت مواد (HAZ) کاهش می‌یابد. بسیاری از دستگاه های برش لیزر صنعتی پیشرفته تا 10 میکرومتر دقت دارند و تکرارپذیری 5 میکرومتر دارند.

دستگاه های برش لیزری فلزات نسبت به دستگاه های برش معمولی قادر به برش طیف گسترده ای از طرح ها با درجه دقت بیشتر برای متریالهای فلزی متنوع هستند. از آنجایی که این دستگاه ها می توانند کاملاً توسط CNC کنترل شوند، می توانند به طور مکرر و پیوسته قطعات پیچیده را با تحمل بالا تولید کنند. برش لیزری همچنین برش‌ها و لبه‌هایی با کیفیت بالا ایجاد می‌کند که معمولاً نیازی به تمیز کردن یا تکمیل بیشتر ندارند و نیاز به فرآیندهای تکمیلی اضافی را کاهش می‌دهند.

کاربردهای دستگاه برش لیزری روی فلز:

نمونه کار دستگاه روی درب

لیزر روی میز

برش لیزری فلزات

نمونه کار دستگاه لیزر روی درب یا پارتیشن

زمینه های کاربرد دستگاه برش لیزر آهن و فلز:

برش پرتو لیزر یک فرآیند جداسازی حرارتی است که به طور منظم برای پردازش فلز استفاده می شود. برش لیزری برای چه مواردی استفاده می شود؟ مواد درگیر اغلب ورقه فلزی هستند. برش لیزری فلزی در هر جایی که نیاز به پردازش ورق های فلزی وجود دارد، مانند ساخت و ساز فولادی، ساخت ماشین آلات و …. استفاده می شود. توری های مخصوص تهویه نیز می تواند توسط این دستگاه ایجاد شود. حتی فولاد به ضخامت 40 میلی متر را می توان به طور موثر با استفاده از این دستگاه ها برش داد. فولاد ضد زنگ را می توان تا عرض 50 میلی متر برش داد. آلومینیوم برای برش لیزری تا عرض 25 میلی متر مناسب است. برش های لیزری اغلب به صورت دو بعدی کار می کنند اما در برخی مدل ها برای پردازش اقلام سه بعدی مانند لوله ها و پروفیل ها نیز مناسب هستند. با توجه به تجهیزات موجود در دستگاه، برش لیزری امکان تولید دهانه های سه بعدی را نیز فراهم می کند.

تفاوت بین دستگاه برش لیزری ورق آهن و برش CNC چیست؟

تفاوت در نحوه برش است. به جای یک ابزار برش، لیزر به گرما متکی است تا شکل دلخواه محصول را روی فلز یا… ایجاد کند. در حالی که برش سنتی CNC طراحی را به طور فیزیکی برش می دهد، برش لیزری متکی به یک پرتو نور پر انرژی است که به مواد فلزی می تابد و آن را می سوزاند. برش لیزری فلزات خطوط عمودی بسیار تمیز و همچنین با تغییر بسیار کمی در رنگ و محدود به مواد نازک را به شما می دهد، در حالی که دستگاه برش به شما امکان می دهد مواد ضخیم تر را برش دهید و تا اعماق بسیار خاص برش دهید تا اجسام واقعاً سه بعدی را تشکیل دهید. ظرافت در برش لیزری بسیار بیشتر از دستگاه های دیگر است.

تلرانس و پرداخت سطح دستگاه چقدر است؟

این دستگاه امروزه دقتی حدود ۰٫۰۱ میلی‌متردارد. هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد مقدار زبری استاندارد بیشتر می شود. اما با افزایش قدرت و سرعت میزان زبری کاهش پیدا میکند.

مصرف انرژی دستگاه :

این دستگاه مصرف برق زیادی دارد. برای برش یک جسم عوامل بسیار زیادی در مقدار قدرت مورد نیاز وابسته اند. مانند نوع ماده، ضخامت سطح و روش مورد نظر برای برش.

نرخ تولید و برش:

این دستگاه حداقل تا سی برابر سریعتر از یک اره سرعت دارد. این دستگاه ها عملیاتی مانند برش لیزری و حکاکی لیزری و … را به راحتی انجام می دهند. سرعت بسیار بالای آنها از مزایای آنهاست. همچنین استفاده از سیستم کامپیوتری روی آنها یک نقطه قوت است. نرخ برش به قدرت لیزر، ضخامت جسم و .. بستگی دارد.

انواع دستگاه برش لیزر:

 • دستگاه برش لیزری فلزات و حکاکی روی فلزات. این دستگاه میتواند در ابعاد کوچک در قالب یک دستگاه برش لیزر خانگی باشد. این دستگاه جهت برش و حکاکی روی فلزات بکار می رود.
 • دستگاه برش لیزر و حکاکی روی غیر فلزات. کاربرد دستگاه روی چرم، پارچه، پلاستیک و پلکسی است. دستگاه برش لیزری دارای دقت و ظرافت بسیار بالایی است. محصول نهایی بدست آمده دارای کیفیت خاصی می باشد. 

کسانی که مایل به انجام برش لیزری فلزات هستند معمولاً این تصمیم را بر اساس خروجی CO2 می گیرند. علاوه بر لیزرهای گازی، لیزرهای حالت جامد (لیزرهای NdYAG) نیز گسترده هستند و از کریستال YAG دوپ شده با نئودیمیم به عنوان محیط فعال استفاده می کنند. لیزرهای فیبر نیز وجود دارد که بسیار کارآمد و به راحتی قابل تمرکز هستند. نوع دستگاه لیزر مورد نیاز به مواد مورد پردازش و کیفیت مطلوب محصول نهایی بستگی دارد. امروزه مدرن ترین دستگاه های برش لیزر معمولاً لیزرهای CNC هستند که بر اساس اصل کنترل عددی کامپیوتری عمل می کنند. برش های لیزری حرفه ای در نسخه های خاص نیز موجود است. تصمیم گیری برای استفاده از دستگاه برش لیزر تا حد زیادی به هدف مورد نظر برای دستگاه بستگی دارد.

برش فلز با لیزر

انواع برش لیزری چیست؟

برش های لیزری CNC معمولاً بر اساس وضعیت محیط لیزر فعال (جامد، مایع یا گاز) و اجزای محیط لیزر فعال (به عنوان مثال CO2، نیتروژن و غیره) دسته بندی می شوند. در اینجا دو نوع از پرکاربردترین انواع لیزر امروزه آورده شده است:

 1. برش لیزری CNC CO2
 2. برش لیزری فیبر CNC

انواع لیزری هایی که در برش لیزر استفاده می شود کدامند؟

 غالبا در صنایع مختلف برای استفاده از این دستگاه از نوع جامد یا گازی استفاده بیشتری می شود. که در زیر آن را تشریح می کنیم:

 • لیزرهای nd یا نئودیمیم(نوعی عنصر شیمیایی از جنس فلز خاکی نادر است): این نوع برای ضعیف کردن ماده استفاده می شود و غالبا زمانی کاربرد دارد که به قدرت بالا نیاز است و کار نیاز به تکرار پذیری دارد، استفاده میشود.
 • لیزر سی او دو یا co2: این نوع نیز برای برشکاری و حکاکی صنعتی بر بروی فلزات مانند فولاد و آلومینیوم و…و همچنین غیر فلزات مانند پلاستیک، پارچه و …استفاده می شود همچنین ماده را تضعیف میکند.
دستگاه برش لیزری
لیزر میکرو جت

انواع پیشرفته تری از لیزر نیز وجود دارند مانند لیزر میکرو جت (micro jet)و لیزر فیبر که در نوع میکروجت در واقع اشعه لیزر توسط آب با فشار کمی هدایت می شود. در واقع عملکردی مانند فیبر نوری دارد. در این نوع لیزر، مانند واترجت که از آب استفاده می کند یک مزیت بسیار عالی وجود دارد آن هم سیستم خنک کردن ماده موردنظر برش است که مانع از سوختگی و آثار آن می شود. و اما درمورد این لیزر باید گفت یک نوع لیزر جامد است که در ارتباط با برش کاری برای فلزات کاربرد وسیعی دارد. در این فرایند اشعه و پرتو لیزر درون گلس فیبر یا glass fiber مورد تقویت قرار می گیرد.

الزامات دستگاه برش لیزری:

کسانی که به دنبال خرید دستگاه برش لیزری فلز هستند، اغلب این تصمیم را بر اساس انتشار کمتر CO2 گرفته اند. این نوع ماشین‌ها اپراتورها را قادر می‌سازند تا مواد فلزی را به‌طور دقیق و سریع پردازش کنند و بسته به قابلیت‌های عملکرد دستگاه، سرعت‌های 10 تا 100 متر در ثانیه معمول است. برش لیزری اجازه می دهد تا قطعات کار بدون دخالت فیزیکی انسان و با مقدار بسیار کمی قدرت پردازش شوند. آنها تولید دسته های کوچک را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می کنند، که در مورد دستگاه پانچ ورق صدق نمی کند. لیزرهای CNC نیز وجود دارند که دارای سر پانچ اختیاری هستند که به لطف ترکیب پانچ و لیزر، امکان ایجاد هر نوع کانتور را فراهم می کند. نتایج کار دقیقی را می توان انتظار داشت زیرا اکثر لیزرها از فناوری CNC استفاده می کنند و قطعات پیچیده تر ماشین آلات مجهز به اپتیک های فوکوس حرفه ای برای تولید برش لیزری فولاد با بالاترین کیفیت هستند.

خرید دستگاه برش لیزری دست دوم

برش فلز با لیزر

کسانی که به دنبال خرید دستگاه برش لیزری دست دوم هستند باید از مجهز بودن دستگاه به آخرین فناوری لیزر اطمینان حاصل کنند. یک لیزر CNC باید به اندازه کافی قدرتمند باشد تا ضخامت پانل های 40 میلی متری برای فولاد، 50 میلی متری برای فولاد ضد زنگ و 25 میلی متری برای آلومینیوم را برش دهد. اگر لیزر از فناوری CNC استفاده می کند، بسیار مهم است که نرم افزار مورد استفاده به روز باشد. اگر تصمیم به خرید یک دستگاه برش لیزری فلزات دست دوم دارید، یک مدل ابتدایی با فناوری 2 بعدی می تواند جایگزین نسبتاً مقرون به صرفه ای باشد. با این حال، شما باید بالاترین دقت و بهترین کیفیت برش را هدف قرار دهید و دستگاه باید دارای تنظیماتی مورد نیاز باشد. برای کاربردهای صنعتی، برش های لیزری با دو سر برش ایده آل هستند.

برش لیزری به دلیل کاهش آلودگی و ماندگاری کار، به سرعت به روش جدیدی برای نمونه‌برداری از فلز، چوب و پارچه، در میان سایر مواد تبدیل می‌شود. صنایع شاهد سطوح جدیدی از دقت هستند و اتلاف مواد خام به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اگر می‌خواهید به این گروه از افراد بپیوندید، می‌توانید دستگاه برش لیزری فلزی را پیدا کنید که با فضا، شغل و بودجه شما مطابقت دارد.

قیمت دستگاه برش لیزر فلز و عوامل موثر در قیمت:

 1. ابعاد دستگاه
 2. قدرت لیزر فایبر از 500 وات، 1 کیلو وات، 1/5 کیلو وات

شروع قیمت دستگاه برش فلزات لیزری از 850 میلیون به بالا می باشد.

نکاتی که باید در زمان خرید دستگاه برش لیزر فلزات به یاد داشته باشید:

هنگام خرید دستگاه برش لیزری فلز، باید محل کار را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که هیچ خطر ایمنی وجود ندارد. این را با اطلاعات پس‌زمینه موادی که می‌خواهید استفاده کنید، فناوری برشی که با آن راحت هستید همراه کنید و می‌توانید مطابق ایده‌آل خود از انتخاب دستگاه‌های برش لیزر فلز در پویابرش با ما همراه باشید. این تجهیزات تخصصی برش با دقت بالایی را ارائه می دهند و دارای ویژگی های مختلفی هستند که عملکرد آنها را افزایش می دهد. از سازه‌های فولادی ضد زنگ گرفته تا درجه‌بندی‌های مختلف قدرت و سرهای برش، می‌توانید یکی را انتخاب کنید که برش دقیق مورد نظرتان را برای فلز ارائه دهد.

سخن پایانی:

ما معتقدیم که شما در حال یافتن بهترین دستگاه برش لیزر فلزات در بازار هستید. با این حال، خرید آنلاین برای دستگاه برش لیزر فلز مناسب برای تجارت شما می تواند دشوار باشد. شما به یک دستگاه جدید نیاز دارید، اما هنوز تامین کننده قابل اعتماد یا می توانیم بگویم سازنده را پیدا نکرده اید.

کیفیت، هزینه ها، استفاده، خدمات و بسیاری از عوامل دیگر تصمیم می گیرند که کدام دستگاه برش لیزر فلزات را بخرید. به همین دلیل است که هر مرحله از راه برای خرید دستگاه نیاز به دقت زیادی دارد و شما باید قبل از اینکه به آن بله بگویید، تحقیقات خود را با دقت انجام دهید.

پس از انجام تحقیقات و شروع به صحبت با تامین کنندگان دستگاه و دریافت قیمت و همچنین اطلاعات فنی، تصمیم روشنی را خواهید گرفت و باید دقت لازم را انجام دهید تا بدانید با کدام یک باید همکاری کنید. ماموریت ما در شرکت دانش بنیان پویابرش نه تنها ارائه بهترین دستگاه های موجود در بازار با قیمت های بی نظیر است، بلکه همچنین اطمینان حاصل کنیم که دستگاه ما در طول عمر خود به خوبی کار می کند. سپس به یک تیم حرفه ای نیاز خواهید داشت و می توانید به ما اعتماد کنید تا بهترین انتخاب خود را داشته باشید.

چگونه کیفیت ماشین های خود را تضمین می کنید؟

اول از همه، ما از انواع تجهیزات با کیفیت برای اطمینان از استحکام و پایداری استفاده می کنیم. سپس برای اطمینان از دقت دستگاه مانند پردازش ماشین، مونتاژ و…، بازرس کیفیت شرکت از فرآیند استاندارد شده برای کنترل کیفیت محصول از فرآیند تولید استفاده می کند.

Related Posts

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

*

code

فهرست
با سلام، لطفا پیام یا سوال خود از گروه صنعتی پویابرش را در اینجا با ما درمیان بگذارید
ارسال از طریق واتس اپ