روش های برش ورق فولاد

folder_openمقالات cnc
commentبدون دیدگاه
5/5 - (1 امتیاز)

بسیاری از مشاغل تولیدی نیازمند به برش فولاد نرم به شکل های سفارشی هستند. برخی از مؤثرترین روش‌های برش ورق فولادی عبارتند از: برش با شعله هواگاز، پلاسما و برش لیزری فلزات، اما هیچ رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد. بهترین روش برای برش صفحه فولادی به ضخامت ورق و الزامات پروژه مانند تلرانس و کیفیت لبه بستگی دارد. در این مقاله، ما بودجه و الزامات هر مشتری را در نظر می گیریم تا موثرترین روش برش صفحه فولادی را انتخاب کنیم.

انواع روش های مختلف برش ورق فولادی:

اگرچه سه روش فوق همگی از گرما برای برش دادن صفحات فلزی استفاده می کنند، اما هر کدام با مزایا و معایب مشخصی متفاوت هستند.

برش خطوط مستقیم روی ورق فولادی با اره برقی:

اینکه آیا اره برقی می تواند فلز را برش دهد یا نه واقعاً به نوع فلزی که قصد برش دادن آن را دارید و همچنین نوع تیغه اره برقی مورد استفاده شما بستگی دارد.

روش های برش ورق فولادی

همچنین برخی ملاحظات ایمنی ویژه وجود دارد که باید هنگام استفاده از اره برقی برای برش فلز در نظر بگیرید.

فلز سبک ممکن است به چیزی مانند قلع که در سوله استفاده می شود اشاره داشته باشد، در حالی که برش لوله فولادی بسیار دشوارتر است. در برخی موارد، فلز نازک‌تر مانند قلع فوق‌الذکر آنقدر انعطاف‌پذیر است که می‌توانید آن را با دستان خالی خم کنید. این یک نشانه مطمئن است که تقریباً هر اره برقی به راحتی می توان از آن عبور کرد.

با این حال، برش یک لوله فولادی سنگین، یک چالش کاملاً متفاوت است. این کار به یک اره برقی نیاز دارد که دارای تیغه ای باشد که در واقع به طور خاص برای برش فلز طراحی شده است. همچنین به شخصی نیاز دارد که حداقل تا حدودی در استفاده از آن تجربه داشته باشد.

برش فلز با یک تیغه اره برقی معمولی معمولاً ایده خوبی نیست، اما گاهی اوقات هنگام برش چوب با میخ برخورد می کنید.

تا زمانی که تیغه آن به درستی تیز شده باشد، معمولاً یک اره برقی با کیفیت بالا می تواند به راحتی از آن نوع فلز عبور کند.

برش فلز برای اره ها دشوار است و مالیدن موم مخصوص در امتداد تیغه به تیزی بیشتر آن کمک می کند. قبل از ایجاد هرگونه برش در فلز، یک لایه نازک از پارافین یا موم اره را روی تیغه بمالید، به اندازه ای که سطح را بپوشاند. برای اینکار از دستکش کار استفاده کنید تا از دستانتان محافظت کنید.

اره ای با تعداد دندان حداقل 24 دندانه(دندان در هر اینچ) انتخاب کنید تا از برش یکنواخت فلز اطمینان حاصل کنید.

ورق فلز را بچسبانید و در جای خود محکم کنید. نوار چسب را به دو طرف ورق فلزی مستقیماً روی خطی که می خواهید بسازید، بزنید. این کار یک برش تمیزتر را تضمین می کند و از خراشیدن تراشه های فلزی روی ورق در حین برش جلوگیری می کند. ورق فلز را روی میز خود بچسبانید تا در حین کار آن را در جای خود نگه دارید.

اره های برقی فقط برای برش های مستقیم بهترین هستند. اگر می‌خواهید یک برش منحنی ایجاد کنید، به‌جای آن از، یک درمل یا یک نیبلر فلزی استفاده کنید.

اگر دندانه های اره سخت حرکت می کنند و هرچقدر هم که تیغه را لمس می کنید نمی توانید آنها را حس کنید، ابتدا تیغه را تعویض کنید.

قبل از انجام اولین برش، یک جفت عینک ایمنی، یک ماسک تنفسی و گوش گیر برای محافظت بگذارید.

حرکت خود را در فلز آغاز کنید. اره را با هر دو دست بگیرید و تیغه را با دست غالب خود به جلو فشار دهید. برای جلوگیری از صدمات یا بریدگی ناهموار، به آرامی فشار دهید، به خصوص اگر با اره های برقی آشنا نیستید.

از دست غیر غالب خود برای هل دادن استفاده نکنید. فقط باید برای ثابت نگه داشتن تیغه و هدایت جهت آن استفاده شود.

حرکت را ادامه دهید و تیغه خود را در انتها به عقب بکشید. اره خود را از طریق تیغه فشار دهید تا به انتهای خط برسید. پس از اتمام اولین ضربه، اره را با دست غالب خود به عقب بکشید و از روی ورق فلزی جدا کنید.

یک ضربه باید برای بریدن فلز کافی باشد. اگر نه، این روند را با پیروی از اولین برشی که با اره خود انجام دادید، تکرار کنید.

استفاده از قیچی ورق بُر برای برش ورق های نازک فولاد:

روش های برش ورق فولادی

1-بر اساس جهت برش، بین قیچی قرمز، آبی یا زرد انتخاب کنید. اکثر تولید کنندگان قیچی ورق برُ، محصولات خود را بر اساس جهتی که باید برش دهید، کد رنگی می کنند. بسته به پروژه خود، 1 یا چند عدد از قیچی ورق برُ زیر را آماده کنید:

دسته قرمز: برش به سمت چپ

دسته سبز: برش به سمت راست

دسته زرد: برش مستقیم

ورق فلزی را در جای خود روی میز کار خود ببندید تا در حین کار ثابت بماند. برش ها را با خطی که می خواهید برش دهید، تراز کنید، به طوری که تیغه بالایی قیچی ورق برُ ورق فلز را لمس کند.

قیچی ورق برُ عمدتاً برای برش ورق فلزی نازک مانند قلع، آلومینیوم، برنج و فولاد ضد زنگ نازک استفاده می شود. قبل از برش، یک جفت عینک ایمنی و دستکش کار بگذارید تا از صدمات جلوگیری شود.

اولین برش خود را در ورق فلزی انجام دهید. هنگامی که قیچی ورق برُ شما با ورق فلز تماس پیدا کرد، دسته ها را با انگشتان خود فشار دهید تا اولین برش ایجاد شود. به آرامی کار کنید و قبل از ایجاد برش های بعدی در فلز، فلز را برای یک برش یکنواخت بررسی کنید.

برش ورق فلز را در صورت نیاز ادامه دهید. قیچی ورق برُ خود را در سطح ورق فلز نگه دارید و تا زمانی که به انتهای خط برش احتمالی برسید به برش در سطح آن ادامه دهید.

برای مثال، اگر می‌خواهید از مستقیم به چپ تغییر دهید، قیچی ورق برُ دسته زرد خود را با یک جفت قیچی ورق برُ دسته قرمز تعویض کنید.

ایجاد برش های دقیق ورق فولادی با  فرز انگشتی یا Dremels:

روش های برش ورق فولادی

برای برش های کوتاه و دقیق از درمل استفاده کنید. از آنجایی که تیغه‌های درمل کوچک هستند و به راحتی قابل مانور هستند، بهترین عملکرد را برای برش برش‌های کوچک یا دقیق روی فلز دارند. با این حال، اگر می‌خواهید برش‌های بزرگ‌تری ایجاد کنید، بهتر است با یک اره برقی این کار را بکنید – معمولاً درمیل‌ها برای برش‌های بزرگ زمان زیادی می‌برند.

Dremels همچنین برای برش های مستقیم و منحنی عالی هستند.

فلز را روی یک سطح مطمئن قرار دهید و درمل را روشن کنید. فلز را با گیره روی میز خود محکم کنید تا از جابجایی آن جلوگیری کنید. درمل خود را روی سرعت متوسط ​​یا زیاد روشن کنید تا قدرت کافی برای برش فلز را داشته باشد.

برای محافظت از چشم‌ها، گوش‌ها و ریه‌ها، قبل از دست زدن به فرز انگشتی، عینک ایمنی، ماسک تنفسی و گوش‌گیر بزنید.

تیغه درمل را روی ورق فلز فشار دهید. تیغه را روی سطح ورق فلز در لبه برش مورد نظر پایین نگه دارید. با استفاده از فشار محکم، سطح را حفاری کنید تا به عمق ایده آل برش برسید، سپس در امتداد خط برش مورد نظر خود به جلو حرکت کنید.

کار را از یک سر برش به انتهای دیگر ادامه دهید. تیغه خود را در امتداد خط مورد نظر حرکت دهید تا به انتهای برش برسید. از فشار آهسته و پیوسته برای جلوگیری از تصادفات استفاده کنید و خطوط خود را تا حد امکان دقیق نگه دارید.

اگر متوجه شدید دود خفیف از درمل می آید، آن را خاموش کنید و پس از تماس با سازنده، دستگاه را در حالت پایین تری قرار دهید. اغلب اوقات، دود نشان می دهد که تنظیم فشار بیش از حد بالا است.

امتحان یک نیبلر فلزی یا فرز چند کاره برای برش های کوچک ورق فولاد:

برش ورق فولادی

برای برش های نازک و کوتاه از نیبلر استفاده کنید. Nibbler می تواند دامنه کنترل بهتری را بر روی برش اما با عرض خط نازکتر نسبت به روش های دیگر فراهم کند. از آنجا که این ابزار روشمندتر از برخی روش ها است، برای برش های کوچکتر نیز بهترین است.

نیبلرهای فلزی به دلیل افزایش دامنه کنترل آن بهترین گزینه برای برش های منحنی هستند. اگرچه می توانید از یک نیبلر برای برش های طولانی در ورق فلز استفاده کنید، اما زمان بیشتری می برد.

ورق فلز را محکم کنید و نیبلر فلزی را در مقابل لبه خط قرار دهید. برای محکم کردن ورق فلزی روی میز کار خود از گیره استفاده کنید. نیبلر را به گونه ای تراز کنید که تیغه آن تراز باشد و وسط آن فقط لبه خطی را که می خواهید برش دهید لمس کند.

یک جفت عینک ایمنی و گوش گیر قبل از روشن کردن نیبلر برای محافظت از چشم و گوش خود قرار دهید.

نیبلر را روشن کنید و برش را شروع کنید. نیبلر را روشن کنید و آن را به آرامی از داخل خط فشار دهید. نیبلرها معمولاً کندتر از روش‌های دیگر برش می‌دهند، بنابراین از وارد کردن فشار بیش از حد به آن هنگام کار خودداری کنید.

هنگام برش تیغه را به صورت عمودی نگه دارید و از خم کردن آن به صورت زاویه دار اجتناب کنید. با این روش به طور کلی، برش فلز ممکن است چند دقیقه بیشتر از روش های دیگر طول بکشد.

به آرامی تا انتهای خط حرکت کنید. همچنان که فلز را فشار می دهید تا زمانی که به انتهای خط برسید، به دستگاه فشار وارد کنید. اگر نیاز به تغییر جهت دارید، این کار را به آرامی انجام دهید تا از برش تصادفی در جهت اشتباه جلوگیری کنید. اگر تا به حال از این دستگاه استفاده نکرده اید، می‌توانید خط را به سرعت کوتاه کنید و آن را بین بخش‌های برش خاموش کنید.

یک ویدیو در ارتباط با برش ورق فلزی توسط این دستگاه ببینید:

برش ورق فولادی با اکسی سوخت:

برش با شعله سوخت اکسی یک تکنیک برش حرارتی است که در آن یک سوخت گازی به سرعت فولاد را در طول مسیر مشخص شده اکسید می کند. این فرآیند برای صفحات فولادی تا ضخامت 12 اینچ بسیار کارآمد است.

ابتدا، جریانی از اکسیژن و سوخت، فلز را تا نقطه اشتعال خود گرم می کند، که برای فولاد نرم، تقریباً 700-900 درجه سانتیگراد است. سپس، جریانی از اکسیژن خالص از سراسر فلز عبور می کند، فلز را ضعیف می کند و اکسید آهن تولید می کند. واکنش اکسیداسیون با دمیدن جریان گاز از اکسید آهن ادامه می یابد تا زمانی که صفحه به طور تمیز بریده شود.

برش با این روش یک فرآیند همه کاره و دقیق است که برای دستیابی به تلورانس های 0.063 ±تا 0.250 اینچ در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

برش فولاد بوسیله پلاسما:

برش ورق فولادی

مانند برش با هواگاز، این برش از جریانی از گاز داغ برای برش فلز در طول مسیر از پیش تعیین شده استفاده می کند. تفاوت در نحوه هدایت گاز توسط دستگاه است.

یک مشعل پلاسما از یک نازل مسی برای متمرکز کردن جریانی از گاز فوق گرم و یونیزه استفاده می کند. در داخل نازل یک الکترود وجود دارد که یک قوس الکتریکی بین نازل و صفحه فولادی ایجاد می کند. ترکیب گاز فشرده و الکتریسیته جریان گازی با قدرت بالا و بسیار دقیق را تولید می کند که به راحتی فلز را برش می دهد. در حالی که برش دستی آن نیز امکان پذیر است، ما معمولا از برش پلاسما پیشرفته CNC برای حداکثر سرعت، دقت و منطقه برش استفاده می کنیم. با این ماشین ها، سرعت برش بیش از 10 متر در دقیقه را بدون کاهش دقت به دست می آوریم.

به عنوان یک تکنیک ساخت سریع و دقیق، این برش در بسیاری از صنایع، از جمله ساخت و ساز صنعتی و خودرو کاربرد دارد.

لیزر:

برش ورق فولادی

در حالی که روش بالا و هواگاز هر دو از جریان گاز برای برش فلز استفاده می کنند، برش های لیزری در عوض از یک پرتو لیزر شدید برای گرم کردن و برش در یک مسیر دقیق استفاده می کنند.

انواع مختلفی از این نوع برش برای انواع پروژه های برش صفحه مناسب هستند. لیزرهای CO2 که از دی اکسید کربن به عنوان رسانه استفاده می کنند، ضعیف تر هستند و برای مواد نرم یا حکاکی مناسب تر هستند. انواع فیبر قدرتمندتر هستند و فیبرهای نوری را به عنوان رسانه خود ترکیب می کنند و می توانند طیف وسیع تری از مواد را برش دهند. آنها همچنین تمایل دارند دقیق تر و کارآمدتر باشند. با این حال، در کل انواع برش در این نوع می‌تواند در صورت استفاده در تنظیمات مناسب بسیار مؤثر باشد. این نوع برش به ویژه برای طراحی های دقیق و پیچیده با الزامات تحمل بسیار ارزشمند است.

برخی از صنایعی که اغلب از این برش سود می برند عبارتند از:

  • کشاورزی
  • اتوماسیون / تجهیزات تولید
  • ساخت و ساز
  • معدن
  • هسته ای
  • جابجایی مواد
  • شهرداری/دولت
  • تولید برق
  • ریل

انتخاب بهترین روش برای برش ورق فلزی:

در حالی که بهترین روش برش ورق فولادی وجود ندارد، تشخیص اینکه کدام یک از این تکنیک ها برای یک محصول خاص مناسب تر است می تواند چالش برانگیز باشد. اکثر پروژه ها از نظر تئوری می توانند با هر یک از این ماشین ها تکمیل شوند، اما برای بهینه سازی کارایی و دقت، بهتر است قبل از تصمیم گیری، محدودیت های زیر را در نظر بگیرید:

ضخامت فولاد: برش با شعله سوخت اکسی (هوا گاز) می‌تواند وسیع‌ترین طیف ضخامت صفحه را کاهش دهد و این تنها روش مورد بحث است که باید برای فولادهای ضخیم‌تر از 2 اینچ استفاده شود. برش های شعله سوخت اکسی می توانند صفحات تا ضخامت 12 اینچ را مدیریت کنند، بنابراین اگر قطعه شما نیاز به ساخت بسیار ضخیم دارد، ممکن است تصمیم با شما گرفته شود. در مقابل، لیزر بهترین انتخاب برای صفحات متوسط تا نازک، از جمله صفحات نازک تر از 0.1 اینچ است. بسته به متغیرهای دیگر، کارهای با ضخامت متوسط ​​را می توان با روش لیزر یا پلاسما تکمیل کرد.

دقت: سه روش فوق همگی لبه‌های باکیفیت را با تلورانس‌های دقیق به دست می‌آورند. با این حال، پلاسما منجر به بهترین پرداخت برای سطوح زاویه دار می شود و تحمل خاص برای همه فرآیندها به مواد و روش کنترل بستگی دارد. به عنوان مثال، برش CNC همیشه تحمل بهتری نسبت به برش دستی دارد.

کیفیت لبه: در مقایسه با برش شعله سوخت اکسی، دو روش دیگر ممکن است منجر به تمیزتر شدن لبه‌ها بدون پردازش ثانویه شود.

ملاحظات دیگر: هزینه، سرعت و خدمات ثانویه می توانند بر انتخاب بین این سه روش تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، لیزر کندتر است و برش سوخت اکسی ارزان تر است. با تیم مهندسی خود برای جزئیات بیشتر در مورد بودجه، زمان انجام کار و عملیات ثانویه مشورت کنید.

دستگاه پانچ ورق فلزی

قیمت دستگاه نورد ورق

قیمت دستگاه خم کن لوله و پروفیل

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

*

code

فهرست
با سلام، لطفا پیام یا سوال خود از گروه صنعتی پویابرش را در اینجا با ما درمیان بگذارید
ارسال از طریق واتس اپ