حکاکی روی چوب

folder_openمقالات cnc
commentبدون دیدگاه
4.3/5 - (7 امتیاز)

حکاکی روی چوب از زمانی بسیار قدیم به شکل دستی رایج بوده است. در گذشته های دور، امکان استفاده از دستگاه ها و ماشین الات به شکلی که امروز مورد استفاده قرار می گیرند، نبود. نبود امکانات، باعث می شد بسیاری از کارها توسط نیروی دست انسان انجام گیرد. یکی از این کارها منبت کاری و حکاکی روی انواع چوب بود. از دیرباز این هنر توسط ایرانیان به صورت بسیار ماهرانه و زیبا انجام می شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در صنایع مختلف، دستگاه هایی اختراع و بوجود آمد که کار ما انسانها را راحت تر کند. این دستگاه ها که با عنوان دستگاه cnc ساخته شد، کمک بسیار زیادی به صرفه جویی زمان و هزینه کرد. بدین صورت که اگر کاری توسط نیروی دست انجام شود به طبع طاقت فرسا تر و زمان بر تر است. همچنین اتلاف زمان باعث انجام یک کار در ساعاتی طولانی می شد. به همین دلیل تیراژ تولید پایین می آمد. اما با وارد شدن این دستگاه  ها بیشتر این مشکلات حل شد. یکی دیگر از اتفاقات بسیار جالب و مهمی که در این عرصه رخ داد، پیاده سازی طرح ها و نقوش بسیار پیچیده بود که با ورود این دستگاه ها نیز میسر و ساده تر شد.

حکاکی روی چوب
حکاکی روی چوب
حکاکی روی انواع چوب

حکاکی روی چوب در عین حال ساده ترین و یکی از نفیس ترین اشکال چاپ است. چاپ ابتدا با حکاکی طرح یا تصویر معکوس برای چاپ روی سطح صاف آینه ای یک قسمت از چوب نهایی انجام می شود. شمشاد بهترین چوب برای حکاکی است، اگرچه جایگزین‌های ارزان‌تری مانند چوب لیمو و مواد مصنوعی اکنون اغلب استفاده می‌شوند.

ساختن قطعات و هدایای بی نظیر به یک سرگرمی رایج تبدیل شده است. بسیاری از پروژه ها از ابزارهای حکاکی روی چوب بهره می برند. طرح‌های چوبی می‌توانند پیچیده و عمیق باشند، یا می‌توانند کم عمق و نازک باشند. حکاکی روی چوب یک انتخاب رایج برای دکور و یادگاری های سفارشی است به دلیل سبک های متنوعی که می تواند تولید کند.

حکاکی روی چوب

روش های حکاکی بر روی چوب:

حکاکی روی چوب هزاران سال است که انجام می شود. در اصل، تصاویر و نامه‌ها با ابزار دستی تیز بر روی چوب حک می‌شدند تا رویداد مهمی را به یادگار بگذارند یا به انتشار دانش در جامعه بزرگی از مردم کمک کنند. در اواسط قرن نوزدهم، این یک سرگرمی محبوب شد. ابزارهای موتوری در قرن بیستم صنعت را متحول کردند و حکاکی روی چوب را به یک سرگرمی در دسترس و رایج تبدیل کردند.

 

چگونه نوشته ها روی چوب حکاکی می شوند؟

هر ابزار برای حکاکی حروف بر روی چوب، ظاهری منحصر به فرد برای قطعه ای که می سازید ایجاد می کند. همه آنها به مجموعه مهارت های متمایز نیاز دارند.

 

حکاکی براده توسط اسکنه یا مغاز:

برای حکاکی بر روی چوب، از یک اسکنه تیز با دو خط زاویه دار بریده شده در یک نقطه مرکزی استفاده کنید. شما تأثیر زیادی بر عمق حروف دارید و هیچ دو طرحی شبیه هم نیستند. از این ابزارها برای شکل دادن و صاف کردن حروف حکاکی شده با دست و ترکیب نقاط دقیق و سایر لبه های تیز استفاده می شود.

 

فرز مینیاتوری یا Dremel:

این ابزارهای چرخان می توانند شیارهای عمیق و ظریفی را در تقریباً هر نوع چوب ایجاد کنند.

آموزش حکاکی به روی چوب:

لیزر چوب:

به لطف این دستگاه ها، حکاکی بر روی چوب به یک هنر دقیق برای دکوراسیون و مجسمه سازی خانه تبدیل شده است. همچنین ممکن است از آنها برای ساختن پلاک های کوچک روی تخته برش که نشان دهنده یک نشان خانوادگی، یک دستاورد شخصی یا فقط نام خانوادگی است استفاده شود.

سوخت نگاری بر روی چوب: در این روش توسط هویه یا میله ای فلزی داغ، نقوش مورد نظر از طریق سوزاندن چوب بر روی آن ایجاد می شود. توسط این روش حکاکی چوب، تابلوها و آثار هنری بسیار زیبایی خلق می شود.

قلم چوب سوز به گونه ای طراحی شده است که کار شما را تا حد امکان ساده می کند. با اعمال فشار کافی برای جلوگیری از لغزش روی سطح یا خراشیدن چوب نرم، به قلم اجازه دهید کار را انجام دهد.

 

حکاکی چوب حرفه ای:

اگر می خواهید یک پلاک روی دانه ی خرما و سایر جزئیات دقیق داشته باشید، می توانید از یک دستگاه لیزر حرفه ای برای طراحی و ساخت شاهکار خود استفاده کنید. ماشین‌های امروزی می‌توانند نشانه‌های عمیق و ظریفی ایجاد کنند که منجر به تولید قطعات خیره‌کننده‌ای می‌شود که شما یا گیرنده ممکن است بخواهید برای نسل‌ها نگه دارید.

 

ورود دستگاه لیزر و حکاکی چوب به بازار

دستگاه های لیزر و cnc به سرعت زیادی وارد بازار کار بسیاری از صنایع شد. از جمله این صنایع میتوان به نجاری و مبلمان سازی اشاره کرد. این دستگاه قادر به حکاکی و برش و ایجاد نقوشی که با عنوان منبت می شناسیم، هستند. شاید از خود سوال کنید این دستگاه آیا بر روی متریالی بجز چوب هم کاربرد دارد؟ باید بگوییم بله. این دستگاه بر روی فلزات نرم و مواد نرم نیز امکان ایجاد برش وحکاکی را دارد. ولی این دستگاه ها ماهیت جداگانه دارند. در واقع دستگاه های لیزری به چند دسته تقسیم می شوند. از جمله دستگاه برش لیزری فلزات، دستگاه برش لیزر چوب و…. . در مورد بازار کار این دستگاه باید بگوییم در صنایع مختلف مربوط به چوب، مانند کابینت سازی مخصوصا کابینت ممبران، صنایع تولیدکننده سیسمونی و تخت نوزاد، مبلمان سازی و دکوراسیون کاربرد وسیعی دارد. درواقع این دستگاه توانایی برش روی چوب و ام دی اف و مواد نرم (فلزات نرم) را دارد.
دستگاه cnc چوب در برش و انجام شیار زنی روی کامپوزیت ساختمانی و دربهای چوبی ساختمانها نیز کاربرد وسیع دارد. برای ساختن تابلوهای یادبود و ماکت های چوبی و هر آنچه که نیاز به منبت کاری یا ایجاد حکاکی سه بعدی دارد این دستگاه موثر است. در معرق کاری برای برش حروف انگلیسی و فارسی و … مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه را میتوان در ابعاد مختلفی سفارش داد. اگر بخواهید سرمایه اندکی وارد کار کنید میتوانید ابتدا از یک دستگاه کوچک یا رومیزی استفاده کنید. حتی میتوانید برای صرفه جویی در هزینه ها از یک دستگاه cnc چوب دست دوم نیز استفاده کنید. اما باید دقت داشته باشید تمام قسمتهای دستگاه سالم باشد.

تفاوت لیزر با دستگاه cnc چوب در چیست؟

شاید در ابتدا برایتان سوال پیش بیاید حکاکی با لیزر و حکاکی با cnc روی چوب چه تفاوتهایی با هم دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم: این دو با هم در چند آیتم تفاوت دارند. اول اینکه حکاکی با لیزر فاکتورهایی شامل سرعت و دقت را شامل می شود. یعنی در واقع گزینه ای به اسم سطح برداری نخواهیم داشت. اما در حکاکی با cnc به طور مثال می توانیم بگوییم 2 سانتی متر سطح برداری وجود دارد.

حکاکی روی چوب
حکاکی روی چوب
تفاوت حکاکی و برش لیزری روی چوب

مورد بعدی این است که حکاکی توسط لیزر باعث ایجاد سوختگی در قطعه کار میشود و این هم به دلیل تابیدن اشعه نور لیزر بر روی سطح می باشد. این مورد در مورد حکاکی روی چوب با دستگاه Cnc اتفاق نمی افتد و سوختگی رخ نمی دهد. ماهیت برش در برش لیزری توسط نور لیزر است در حالی که در دستگاه سی ان سی توسط مته است. معمولا برش با لیزر دارای ظرافت بیشتری خصوصا در گوشه های کار است.

دستگاه حکاکی روی چوب چگونه کار می کند؟


برای حکاکی روی چوب توسط cnc شما باید یک طرح آماده داشته باشید. این طرح میتواند توسط طراح در نرم افزار های auto cad طراحی شده باشد یا تصویری را اسکن و آن را سه بعدی کرده باشید. سپس فایل طرح آماده شده در اتوکد را به نمونه ی دیجیتال تبدیل می کنیم. این کار توسط نرم افزار CAM صورت پذیر است. artcam نرم افزاری فوق العاده است که این امکان را فراهم میکند که طرح های سه بعدی یا 3d را تولید کند. زبان کامپیوتر دیجیتال می باشد، دستگاهی که دستورات را به سی ان سی می دهد نیز کامیپیوتر می باشد بنابراین فایل ما باید به زبان کامیپوتر (دیجیتال) باشد. پس از انجام این پروسه، توسط زبان G-CODE، سیستم کامپیوتر دستگاه متوجه موقعیت حرکت مته ها، سرعت، میزان عمق مورد نظر و تمام آیتم های مورد نیاز برای آغاز فرایند برش و تراشکاری و … می شود. بنابراین پروسه شروع می شود و عملیات برش و تراشکاری یا حکاکی و هر فرایندی که دستور آن صادر شده است، آغاز می شود.

انواع دستگاه cnc چوب برای حکاکی :

این دستگاه در دو نوع موجود است: نوع اول دستگاه های کوچک هستند که برای کارهایی از قبیل دکوراسیون و ساخت لوازم تزیینی و دکوری و کار روی انواع دربهای منازل و … ساخته شده اند.
نوع دوم دستگاه هایی می باشند که بسیار بزرگتر از دسته ی اول هستند و برای صنایع مبل سازی و منبت کاری مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع دستگاه های مورد اول همان دستگاه های cnc تخت هستند که دارای سه محور هستند. دستگاه های دسته دوم دارای 4، 5 یا 6 محور هستند که حداقل تا 12 کله طراحی می شوند. این دستگاه ها با نام دستگاه cnc روتاری نیز شناخته شده اند.

اجزای دستگاه حکاکی چوب:

اسپیندل: موتورهایی که دارای سرعت بسیاربالا هستند را اسپیندل موتورمی گویند. تفاوت این موتورها با موتورهای عادی در طول عمرشان در دوربالا می باشد.شایان ذکر است که قطعات مورد استفاده در این نوع موتورها نیز از کیفیت بالایی برخوردارند. اگر به اسپیندل موتور برق معمولی شهری را وصل کنید باعث سوختن موتور می شود بنابراین به یک اینورتر نیاز داریم. قدرت اسپیندل موتور از 0/25کیلوواتشروع می شود تا 15 کیلو وات افزایش دارد. این بستگی به کار مورد نیازخریدار دارد. سرعت دور این نوع موتور از 6000 دور بر دقیقه تا 60000 دور می رسد.بهترین نوع این نوع موتور ها ساخت کشورهای تایوان، ترکیه و ایتالیا می باشد که شامل HQDX, CC++, HSD, AREL,HERTZ می باشد.

اجزای دستگاه حکاکی روی چوب
اجزای دستگاه حکاکی روی چوب
اسپیندل موتور
آشنایی با کاربرد ها و قیمت دستگاه نورد ورق!

بال اسکرو: بال اسکرو دستگاهی مکانیکی است که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند. بال اسکرو در مقال بارهای فشاری مقاوم است و دارای کمترین میزان اصطکاک داخلی ست. در واقع بال اسکرو شبیه به مجموعه ای از پیچ و مهره هاست. برای انجام منبت کاری، بال اسکرو در کیفیت نهایی قطعات تاثیر بسیار زیادی دارد. در دستگاه های دارای 3 محوربرای صنایع چوبی، نیاز کار را سیستمهای چرخ دنده ای مرتفع می کند. اما برای ساخت قطعات منبت مثلا درمبلمان سازی وساخت تاج تخت و…این نیاز را فقط بال اسکرو رفع می کند.

حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
بال اسکرو


لینیر گاید (ریل و واگن) دستگاه

حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
ریل و واگن دستگاه cnc


کنترلر دستگاه: این بخش از دستگاه بر روی کیفیت نهایی کار و سرعت دستگاه تاثیر بسزایی دارد. در بازار کنترلهای متنوعی وجود دارد که از جمله ی آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: زیمنس ساخت آلمان، فانوک ساخت ژاپن، سین سیناتی ساخت انگلیس،میکرون ساخت سوییس، هکرت ساخت المان، کنترلر ماهو ساخت آلمان و…. در این میان برای فرزهای 5 محورکنترلر هایدن هاین بهتر از بقیه می باشد.

شاسی و بدنه :
یکی از بخش های مهم دستگاه Cnc قسمت شاسی و بدنه می باشد . اگر به درستی انجام نشود موجب لرزش دستگاه می شود. اگر شاسی دستگاه قدرتمند باشد موجب بالارفتن کیفیت کار می شود زیرا از ایجاد لرزش جلوگیری میکند.

حکاکی روی چوب از کسب و کارهای بسیار موفق در بازار امروز می باشد که افراد علاقه مند به این حوزه میتوانند درآمدهای بسیار زیادی با خرید یک دستگاه خوب و کسب تخصص در زمینه حکاکی،بدست آورند.

این شرکت همچنین در طراحی و ساخت دستگاه برش cnc و دستگاه برش پلاسما cnc نیز فعالیت میکند. برای دریافت قیمت ها با شماره تلفن های مندرج در بخش تماس با ما اقدام به دریافت استعلام قیمت نمایید.

مطالب مفید دیگر:

دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ

دستگاه برش لیزری

دستگاه لیزر برش فلزات

خمکن لوله و پروفیل

ساخت خمکن پروفیل و لوله

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

*

code

فهرست
با سلام، لطفا پیام یا سوال خود از گروه صنعتی پویابرش را در اینجا با ما درمیان بگذارید
ارسال از طریق واتس اپ