حکاکی روی چوب از زمانی بسیار قدیم رایج بوده است اما به شکل دستی. در گذشته های دور، امکان استفاده از دستگاه ها وماشین الات به شکلی که امروز مورداستفاده قرار می گیرند، نبود. نبود امکانات، باعث می شد بسیاری از کارها توسط نیروی دست انسان انجام گیرد. یکی از این کارها منبت کاری و حکاکی روی انواع چوب بود. از دیرباز این هنر توسط ایرانیان به صورت بسیارماهرانه و زیبا انجام می شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در صنایع مختلف، دستگاه هایی اختراع و بوجود آمد که کار ما انسانها را راحت تر کند. این دستگاه ها که با عنوان دستگاه cnc ساخته شد، کمک بسیار زیادی به صرفه جویی زمان و هزینه کرد. بدین صورت که اگر کاری توسط نیروی دست انجام شود به طبع طاقت فرسا تر و زمان بر تر است. همچنین اتلاف زمان باعث انجام یک کار در ساعاتی طولانی می شد. به همین دلیل تیراژ تولید پایین می آمد. اما با وارد شدن دستگاه های سی ان سی همه ی این مشکلات حل شد. یکی دیگر از اتفاقات بسیار جالب و مهمی که در این عرصه رخ داد، پیاده سازی طرح ها و نقوش بسیار پیچیده بود که با ورود این دستگاه ها نیز میسر و ساده تر شد.

حکاکی روی چوب
حکاکی روی چوب
حکاکی روی انواع چوب

ورود دستگاه cnc  حکاکی چوب به بازار

دستگاه های سی ان سی به سرعت زیاد وارد بازار کار بسیاری از صنایع شد. از جمله نجاری و مبلمان سازی. این دستگاه قادر به حکاکی و برش و ایجاد نقوشی که باعنوان منبت می شناسیم، هستند. شاید از خود سوال کنید این دستگاه آیا بر روی متریالی بجز چوب هم کاربرد دارد؟ باید بگوییم بله. این دستگاه بر روی فلزات نرم و مواد نرم نیز امکان ایجاد برش وحکاکی را دارد. در مورد بازار کار این دستگاه باید بگوییم در صنایع مختلف مربوط به چوب، مانند کابینت سازی مخصوصا کابینت ممبران، صنایع تولیدکننده سیسمونی و تخت نوزاد، مبلمان سازی و دکوراسیون کاربرد وسیعی دارد. درواقع این دستگاه توانایی برش روی چوب و ام دی اف و مواد نرم (فلزات نرم) را دارد.
دستگاه cnc چوب در برش و انجام شیار زنی روی کامپوزیت ساختمانی و دربهای چوبی ساختمانها نیز کاربرد وسیع دارد. برای ساختن تابلوهای یادبود و ماکت های چوبی و هر آنچه که نیاز به منبت کاری یا ایجاد حکاکی سه بعدی دارد این دستگاه کاربرد زیادی دارد. در معرق کاری برای برش حروف انگلیسی و فارسی و … کاربرد دارد. این دستگاه را میتوان در ابعاد مختلفی سفارش داد. برای مثال اگر بخواهید سرمایه اندکی وارد کار کنید میتوانید ابتدا از یک دستگاه کوچک یا رومیزی استفاده کنید. حتی میتوانید برای صرفه جویی در هزینه ها ازیک دستگاه cnc چوب دست دوم نیز استفاده کنید. اما باید دقت داشته باشید تمام قسمتهای دستگاه سالم باشد.

تفاوت لیزر با دستگاه cnc چوب درچیست؟

شاید در ابتدا برایتان سوال پیش بیاید حکاکی با لیزر و حکاکی با cnc روی چوب چه تفاوتهایی با هم دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم: این دو با هم در چند آیتم تفاوت دارند. اول اینکه حکاکی با لیزر فاکتورهایی شامل سرعت و دقت را شامل می شود. یعنی در واقع گزینه ای به اسم سطح برداری نخواهیم داشت. اما در حکاکی با cnc به طور مثال می توانیم بگوییم 2 سانتی متر سطح برداری داشتیم.

حکاکی روی چوب
حکاکی روی چوب
تفاوت حکاکی و برش لیزری روی چوب

مورد بعدی این است که حکاکی توسط لیزر باعث ایجاد سوختگی در قطعه کار میشود و این هم به دلیل تابیدن اشعه نور لیزر بر روی سطح می باشد. این مورد در مورد حکاکی روی چوب با دستگاه Cnc (یا منبت کاری روی چوب با cnc) اتفاق نمی افتد و سوختگی رخ نمی دهد. ماهیت برش در برش لیزری توسط نور لیزر است در حالی که در دستگاه سی ان سی توسط مته و لیزر است. معمولا برش با لیزر دارای ظرافت بیشتری خصوصا در گوشه های کار است.

دستگاه حکاکی روی چوب چگونه کار می کند؟


برای حکاکی روی چوب توسط cnc شما باید یک طرح آماده داشته باشید. این طرح میتواند توسط طراح در نرم افزار های auto cad طراحی شده باشد یا تصویری را اسکن و آن را سه بعدی کرده باشید. سپس فایل طرح اماده شد در اتوکد رابه نمونه ی دیجیتال تبدیل می کنیم. این کار توسط نرم افزار CAM صورت پذیر است. artcam نرم افزاری فوق العاده است که این امکان را فراهم میکند که طرح های سه بعدی یا 3d را تولید کند. زبان کامپیوتر دیجیتال می باشد. دستگاهی که دستورات را به سی ان سی می دهد نیز کامیپیوتر می باشد بنابراین فایل ما باید به زبان کامیپوتر (دیجیتال) باشد. پس از انجام این پروسه، توسط زبان G-CODE، سیستم کامپیوتر دستگاه سی ان سی متوجه موقعیت حرکت مته ها، سرعت، میزان عمق مورد نظر و تمام آیتم های مورد نیاز برای اغاز فرایند برش و تراشکاری و … می رسد. بنابراین پروسه شروع می شود و عملیات برش و تراشکاری یا حکاکی و هر چیزی که دستور آن صادر شده است ، اغاز می شود.

انواع دستگاه cnc چوب برای حکاکی :

این دستگاه در دو نوع موجود است: نوع اول دستگاه های کوچک هستند که برای کارهایی از قبیل دکوراسیون و ساخت لوازم تزیینی و دکوری و کار روی انواع دربهای منازل و … کار میکنند.
نوع دوم دستگاه هایی می باشند که بسیار بزرگترازدسته ی اول هستند وبرای صنایع مبل سازی و منبت کاری مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع دستگاه های مورد اول همان دستگاه های cnc تخت هستند که دارای سه محور هستند. دستگاه های دسته دوم دارای 4 ، 5 یا 6 محور هستند که حداقل تا 12 کله طراحی می شوند. این دستگاه ها با نام دستگاه cnc روتاری نیز شناخته شده اند.

اجزای دستگاه cnc چوب یا دستگاه حکاکی چوب:

اسپیندل: موتورهایی که دارای سرعت بسیاربالا هستند را اسپیندل موتورمی گویند. تفاوت این موتورها با موتورهای عادی در طول عمرشان در دوربالا می باشد.شایان ذکر است که قطعات مورد استفاده در این نوع موتورها نیز از کیفیت بالایی برخوردارند. اگر به اسپیندل موتور برق معمولی شهری را وصل کنید باعث سوختن موتور می شود بنابراین به یک اینورتر نیاز داریم. قدرت اسپیندل موتور از 0/25کیلوواتشروع می شود تا 15 کیلو وات افزایش دارد. این بستگی به کار مورد نیازخریدار دارد. سرعت دور این نوع موتور از 6000 دور بر دقیقه تا 60000 دور می رسد.بهترین نوع این نوع موتور ها ساخت کشورهای تایوان، ترکیه و ایتالیا می باشد که شامل HQDX, CC++, HSD, AREL,HERTZ می باشد.

اجزای دستگاه حکاکی روی چوب
اجزای دستگاه حکاکی روی چوب
اسپیندل موتور


بال اسکرو: بال اسکرو دستگاهی مکانیکی است که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند. بال اسکرو در مقال بارهای فشاری مقاوم است و دارای کمترین میزان اصطکاک داخلی ست. در واقع بال اسکرو شبیه به مجموعه ای از پیچ و مهره هاست. برای انجام منبت کاری، بال اسکرو در کیفیت نهایی قطعات تاثیر بسیار زیادی دارد. در دستگاه های دارای 3 محوربرای صنایع چوبی، نیاز کار را سیستمهای چرخ دنده ای مرتفع می کند. اما برای ساخت قطعات منبت مثلا درمبلمان سازی وساخت تاج تخت و…این نیاز را فقط بال اسکرو رفع می کند.

حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
بال اسکرو


لینیر گاید (ریل و واگن) دستگاه

حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
حکاکی روی چوب با دستگاه سی ان سی
ریل و واگن دستگاه cnc


کنترلر دستگاه سی ان سی: این بخش از دستگاه بر روی کیفیت نهایی کار و سرعت دستگاه تاثیر بسزایی دارد. در بازار کنترلهای متنوعی وجود دارد که از جمله ی آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: زیمنس ساخت آلمان، فانوک ساخت ژاپن، سین سیناتی ساخت انگلیس،میکرون ساخت سوییس، هکرت ساخت المان، کنترلر ماهو ساخت آلمان و…. در این میان برای فرزهای 5 محورکنترلر هایدن هاین بهتر از بقیه می باشد.

شاسی و بدنه :
یکی از بخش های مهم دستگاه Cnc قسمت شاسی و بدنه می باشد . اگر به درستی انجام نشود موجب لرزش دستگاه می شود. اگر شاسی دستگاه قدرتمند باشد موجب بالارفتن کیفیت کار می شود زیرا از ایجاد لرزش جلوگیری میکند.

حکاکی روی چوب از کسب و کارهای بسیار موفق در بازار امروز می باشد که افراد علاقه مند به این حوزه میتوانند درآمدهای بسیار زیادی با خرید یک دستگاه خوب و کسب تخصص در زمینه حکاکی،بدست آورند.

برای آشنایی با دستگاه cnc هواگاز پلاسما و خرید این دستگاه از شرکت پویابرش کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =