دستگاه برش لیزری توسط یک نور یا اشعه لیزر متمرکز شده کار میکند. درواقع عملیات برش بوسیله تابیدن اشعه لیزر بر روی جسم صورت می گیرد. اشعه لیزر از هد دستگاه روی فلز یا هر جسم دیگر تابیده می شود. این اشعه دارای قدرتی میباشد. این قدرت برای دستگاه و اشعه تعریف می شود. با توجه به میزان قدرت اشعه، جسم برش داده می شود. به اصطلاح جسم حکاکی می شود. در نهایت بخشهایی که برش خورده اند، توسط گاز از روی جسم برداشته می شوند. دستگاه های لیزری با لیزر گازی و لیزر جامد بیشترین کاربرد را دارند. البته دستگاه های دیگر نیز وجود دارند. اما موارد کاربرد آنها کمتر است. مثلا در دستگاه های لیزر صنعتی، گازی co2 کاربرد بیشتری دارد. زیرا این نوع دستگاه روی تمام اجسام میتواند برش انجام دهد. منظور از تمام اجسام، از نوع فلز و غیر فلز است.

دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری

مزایای دستگاه برش لیزری فلزات

 • محصول نهایی دارای کیفیت بسیار بالاست.
 • دستگاه دارای دقت بسیار بالایی است.
 • استفاده از دستگاه ساده است.
 • در محصول نهایی لبه های اضافی و ناصاف وجود ندارند.
 • پیاده کردن طرح ها و نقوش مختلف به سادگی امکان پذیر است
 • سرعت بسیار بالا در برش
 • پلیسه و سوختگی ایجاد نمیکند
 • انرژی کمی مصرف می شود.
 • احتمال تاب برداشتن ماده در برش لیزر بسیار کم است چون، ناحیهٔ مؤثر حرارتی در این فرایند بسیار کوچک می‌باشد.

در زیر چند نمونه از کار این دستگاه را مشاهده کنید:

تلرانس و پرداخت سطح دستگاه چقدر است؟


این دستگاه امروزه دقتی حدود ۰٫۰۱ میلی‌متردارد. هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد مقدار زبری استاندارد بیشتر می شود. اما با افزایش قدرت و سرعت میزان زبری کاهش پیدا میکند.

مصرف انرژی دستگاه :

این دستگاه مصرف برق زیادی دارد. برای برش یک جسم عوامل بسیار زیادی در مقدار قدرت مورد نیاز وابسته اند. مانند نوع ماده، ضخامت سطح و روش مورد نظر برای برش.


نرخ تولید و برش
این دستگاه حداقل تا سی برابر سریعتر از یک اره سرعت دارد. این دستگاه ها عملیاتی مانند برش لیزری و حکاکی لیزری و … را به راحتی انجام می دهند. سرعت بسیار بالای آنها از مزایای آنهاست. همچنین استفاده از سیستم کامپیوتری روی آنها یک نقطه قوت است. نرخ برش به قدرت لیزر، ضخامت جسم و .. بستگی دارد.

انواع دستگاه برش لیزر:
 • دستگاه برش لیزری فلزات و حکاکی روی فلزات. این دستگاه میتواند در ابعاد کوچک در قالب یک دستگاه برش لیزر خانگی باشد. این دستگاه جهت برش و حکاکی روی فلزات بکار می رود.
 • دستگاه برش لیزر و حکاکی روی غیر فلزات. کاربرد دستگاه روی چرم، پارچه، پلاستیک و پلکسی است. دستگاه برش لیزری دارای دقت و ظرافت بسیار بالایی است. محصول بدست آمده نهایی دارای کیفیت خاصی می باشد. در بالا چند نمونه از کاربرد این دستگاه امده است. جهت مشاوره رایگان در ارتباط با این دستگاه و دستگاه های برش cnc با بخش فروش شرکت پویابرش تماس حاصل فرمایید.
دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری
کاربرد لیزر روی پلکسی گلس
انواع لیزری هایی که در برش لیزر استفاده می شود کدامند؟

لیزرها انواع مختلفی دارند از جمله گازی، شیمیایی ، جامد و …. . ولی غالبا در صنایع مختلف برای استفاده از این دستگاه از نوع جامد یا گازی استفاده بیشتری می شود. که در زیر آن را تشریح می کنیم:

لیزر‌ها انواع مختلفی مانند لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و … دارند، اما در صنعت از دو نوع متداول لیزر های گازی و جامد استفاده می‌شود. لیزر های پرکاربرد استفاده شده در دستگاه‌های برش لیزر صنعتی عبارتند از:

 • لیزر به nd یا نئودیمیم(نوعی عنصر شیمیایی از جنس فلز خاکی نادر است): این نوع برای ضعیف کردن ماده استفاده می شود وغالبا زمانی کاربرد دارد که به قدرت بالا نیاز است و کار نیاز به تکرار پذیری دارد استفاده میشود.
 • ایتریم، آلومینیوم و nd-yag : این نوع لیزر نیز متودی مانند نوع اول دارد و در زمانی کاربرد دارد که بخواهیم ماده را ضعیف کنیم و برای ایجاد حکاکی با قدرت زیاد کاربرد دارد. لیزر NDYAG همچنین در بخش های پزشکی و زیبایی نیز کاربرد فراوانی دارد. مانند پاک کردن تتوهای قدیمی و انواع ضایعات رنگی .
 • لیزر سی او دو co2: این نوع نیز برای برشکاری و حکاکی استفاده می شود همچنین ماده را تضعیف میکند.
دستگاه برش لیزری
لیزر میکرو جت

انواع پیشرفته تری از لیزر نیز وجود دارند مانند لیزر میکرو جت (micro jet)و لیزر فیبر.در نوع میکروجت در واقع اشعه لیزر توسط آب با فشاری کمی هدایت می شود. در واقع عملکردی مانند فیبر نوری دارد. در این نوع لیزر، مانند واترجت که از آب استفاده می کند یک مزیت بسیار عالی وجود دارد آنهم سیستم خنک کردن ماده موردنظر برش است که مانع از سوختگی و اثار آن می شود. و اما درمورد لیزر فیبر باید گفت یک نوع لیزر جامد است که درمورد برش کاری برای فلزات کاربرد وسیعی دارد. در این فرایند اشعه و پرتو لیزر درون گلس فیبر یا glass fiber مورد تقویت قرار می گیرد.

جهت آشنایی با کاربردهای گسترده برش پلاسما و خرید دستگاه برش cnc پلاسما کلیک کنید.

یک دیدگاه در “دستگاه برش لیزری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − چهارده =